Ведення бізнесу
Структура правочинів із сільськогосподарськими землями у 2023 році не зазнавала суттєвих змін. Три найпоширеніші типи — це спадщина (40%), оренда (43%) та купівля-продаж (12%).
Про це йдеться в новому випуску аналітичного огляду ринку земель України, підготовленого KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.
«При цьому сукупна площа угод оренди переважає площу угод купівлі-продажу у 3,5 раза», — констатують експерти.
Кількість договорів оренди у четвертому кварталі минулого року суттєво зросла порівняно з попереднім кварталом: до 203 тис. га проти 141 тис. га, однак залишається суттєво меншою за кількість договорів оренди в другому кварталі (310 тис. га).
З жовтня 2021 року надання комунальних земель в оренду відбувається через електронні аукціони на платформі «Prozorro.Продажі». Відтоді було успішно передано в оренду 5504 сільськогосподарських земельних ділянок комунальної власності сукупною площею 48,7 тис. га, що приносить громадам щорічно 428,5 млн грн доходу.
«За весь час проведення земельних торгів на платформі «Prozorro.Продажі» середньозважена ціна оренди становить 8,8 тис. грн/га за середньозваженої стартової ціни у 2,4 тис. грн/га», — уточнюють фахівці.
Обсяги продажу прав оренди на комунальні землі через «Prozorro.Продажі» зростали протягом усього 2023 року — з 402 земельних аукціонів (3,6 тис. га) у 1 кварталі до 1677 (14,5 тис. га) — в останньому. Грудень став четвертим поспіль місяцем зростання кількості переданої в оренду через «Prozorro.Продажі» комунальної сільгоспземлі.