Розбудова майбутнього на Smart City Expo World Congress 2024: інноваційні рішення, мобільність та «блакитна економіка»

З 5 по 7 листопада в Барселоні, Іспанія відбувся Smart City Expo World Congress (SCEWC), найбільша та найвпливовіша подія у світі, присвячена розвитку сучасного міського простору та інноваціям.

На запрошення Міністерства промисловості і торгівлі Чеської Республіки  представники Дніпропетровського регіонального інвестиційного агентства (DIA) на чолі з директором Валентиною Затишняк  взяли участь у Конгресі. DIA є асоційованим партнером міжнародного проєкту PilotInnCities Програми Interreg Danube. Проєкт фокусується на розвитку гнучкого пілотування інновацій.

Під гаслом «Живи краще» представники 850 міст світу зібралися, щоб продемонструвати та поділитися новітніми проєктами та ініціативами. У програмі конференції взяли участь 632 доповідачі та 1150 експонентів.

В рамках заходу українська делегація мала робочу зустріч з Генеральним директором Департаменту Європейського Союзу та зовнішньої торгівлі Міністерства промисловості та торгівлі Чеської Республіки Девідом Мюллером, під час якої були представлені інтереси і потреби регіонів України.

«Експортна стратегія Чеської Республіки на 2023-2033 роки зробила акцент на інноваціях, міжсекторальних напрямках, що відображають основні світові мегатренди, об’єднанні чеських можливостей у комплексну пропозицію і, не в останню чергу, на сучасному маркетинговому підході. Ми визначили пріоритетним напрямок «Розумні міста», оскільки це сфера, де поєднуються потенціал глобального ринку, високий рівень інновацій та доданої вартості рішень, великої кількості стартапів та малих і середніх компаній, які можуть стати майбутніми чемпіонами в даній сфері, а для суспільства це є актуальною потребою», – зазначив Девід Мюллер.

Валентина Затишняк представила Інвестиційний гайд Дніпропетровського регіону, акцентуючи увагу на проєктах відновлення. «Участь у стратегічних заходах, таких як SCEWC відкриває нові можливості для встановлення важливих зв’язків і реалізації проєктів. Присутність міст та компаній на одному майданчику є безцінною, адже взаємний обмін передовим досвідом дозволяє черпати натхнення з міжнародного середовища для розвитку своїх місцевих екосистем. Висловлюю щиру вдячність за можливість долучитись та  сприяння в розбудові успішного майбутнього», – зазначила директор агентства.

Чехія дебютувала на цьогорічному заході завдяки спільній інституційній підтримці з боку Міністерств Промисловості і Торгівлі Республіки, Місцевого Розвитку, Транспорту і Навколишнього Середовища та агентства CzechTrade, а також трьох великих міст Прага, Брно та Пльзень, які вважаються рушійною силою теми «Розумних міст».

Чеський павільйон став переможцем в номінації Green Exhibitor Awards з унікальною концепцією використання чеських пресованих плит з тетрапакової упаковки для напоїв Packwall і перероблених пластикових плит від Plastic Guys. Доповнений круглим диваном Foamy, створений шляхом перетворення перетворенням кухонних відходів в гранули, які можна штабелювати,  а також рекламною продукцією у вигляді мила, виготовленого з кавової гущі, зібраної на національній експозиції на MSV в Брно. У великому розмаїтті чеських рішень виділяються дві домінуючі тематичні лінії – циркулярна економіка та мобільність.

Диверсифікація проєктів про країнах світу наступна:

Європейські країни. Проєкти зосереджені на інноваціях у галузі сталого розвитку, використанні сонячної енергії, управлінні водними ресурсами та інтеграції технологій для покращення міської інфраструктури, екологічних та енергоефективних рішеннях, таких як «розумні» мережі енергозабезпечення, мобільність,  автоматизація транспорту та цифровізація інфраструктури, рішення для сміттєпереробки і збереження природних ресурсів.

Скандинавські країни відомі своїми сталими рішеннями для міст, використання відновлюваних джерел енергії, «зелені» будівлі, водоочищення та екологічне містобудування. Наприклад, Копенгаген представляє інновації в екологічно чистій мобільності, а Стокгольм — проєкти для сталого управління ресурсами.

Азійські країни

  • Китай активно розвиває проєкти «розумних міст», зокрема в Шеньчжені, Сучжоу та Чженчжоу зосереджені на розвитку високих технологій, таких як 5G, інтернет речей (IoT), штучний інтелект (AI) для управління транспортними системами, урбаністичними потоками та енергетичними мережами.
  • Сінгапур активно працює над інтеграцією технологій для поліпшення якості життя міських мешканців, від смарт-мобільності до автоматизованого управління відходами та використання великих даних для прогнозування потреб громадян.
  • Проєкти з Індії зосереджені на покращенні електричної та водної інфраструктури в міських районах, а також на створенні інклюзивних розумних міст, здатних забезпечити доступність для всіх верств населення.

США та Латинська Америка розвивають проєкти, що зосереджуються на розумних транспортних системах, мобільності як послузі (MaaS), відновлювальній енергетиці та впровадженні AI для управління трафіком та міськими процесами. Часто розглядаються концепції «розумних кварталів» і розвиток технологій для покращення здоров’я та безпеки громадян. Акцент на проєктах для зниження рівня забруднення, покращення громадських послуг, вирішення проблем з водопостачанням та управління відходами.

Близький Схід та Африка

  • Об’єднані Арабські Емірати активно впроваджують новітні технології у своїх «розумних містах» — від «розумних» будівель до інтелектуальних транспортних систем і використання безпілотних засобів пересування для громадського транспорту.
  • Африка акцентує увагу на проєктах, що покликані покращити доступ до основних послуг для мешканців міст, таких як електрика, вода, охорона здоров’я, освіта, а також на розв’язання проблем сільської міграції та розвитку інфраструктури для зростаючої урбанізації.

Коли йдетьтся про міські інновації, Всесвітній конгрес Smart City Expo – це концепція, яка знаходить відгук у всьому світі. Будучи лідером у цій галузі, цього року подія вітала бізнес-лідерів транснаціональних гігантів, представники національних, регіональних та муніципальних урядів, а також дослідників, інноваційні стартапи та представників некомерційного сектору. SCEWC проводиться вже тринадцятий рік і охоплює стратегічні теми, які матимуть вплив на процвітання і якість життя значної частини населення світу в найближчі десятиріччя.