Ведення бізнесу
25 січня 2022 р. відбувся Регіональний діалог з питань розвитку аквакультури за ініціативи Дніпропетровського інвестиційного агентства (DIA) та Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).
До заходу, який проходив у змішаному форматі, долучились представники управління з питань екології та енергозбереження ДОР, територіальних громад Дніпропетровщини, бізнес спільноти та ВНЗ України. Усього — майже 40 учасників.
На початку зустрічі учасникам було презентовано сучасний стан аквакультури України, адже це є найбільш швидкозростаюча галузь сектору АПК, і один з найбільш важливих елементів глобальної продовольчої системи. Микола Федоренко, перший заступник директора БУ «Методично-технологічний центр з аквакультури», закцентував увагу на сильних та слабких сторонах даної галузі, детально розкрив види аквакультури та методи її вирощування, перспективи зростання та ризики впровадження.
Володимир Гурман поділився досвідом діяльності ПрАТ «Компанія «Бастіон», з акцентом на перспективи партнерства, можливість переробки аквакультури та виготовлення власної готової продукції. «Враховуючи промислове навантаження регіону та достатньо значну кількість підприємств, які використовую оборотну воду для охолодження відкривається можливість для створення виробництва аквакультури, що не мало б сезонної залежності. Наприклад, Компанія «Бастіон» спрямовує воду яка була використана для охолодження холодильних систем на підігрів водойм, де вирощується аквакультура», — зазначив він.
«За рівнем економічних можливостей та перспектив, аквакультура є досить перспективним напрямком розвитку бізнесу. На Дніпропетровщині нині є понад 2 тис. водних об‘єктів, потенційно цікавих для інвесторів. Завдання сьогоднішнього форуму — налагодити співпрацю між усіма ланками аквакультурної справи. Це дозволить виробникам отримати можливості сталого розвитку, науковцям — клієнтів для експертних консультацій, переробникам — віднайти кращий товар, громадам — створити й розвинути бізнес на місцях», — сказала директорка DIA Валентина Затишняк.
Алім Молодан, заступник директорки DIA, представив інвестиційні пропозиції від громад, що сприятимуть розвитку аквакультури в регіоні. Своєю чергою громади ділились вже наявним досвідом втілення аналогічних проєктів. Так, Софіївська ТГ, представила багатосторонній проєкт зі створення «Освітньо-туристичного центру на основі аквакультури», що сприятиме розвитку туристичного та наукового потенціалу громади.
Учасники обговорили питання, що потребують уваги й вдосконалення. Це детінізація сектору, об’єднання виробників в асоціації, розробка дієвих фінансових механізмів для підтримки бізнесу та стратегічних програм розвитку й страхування та маркетингові заходи.
Заступник начальника управління з питань екології та енергозбереження Сергій Березань зазначив: «Наше завдання зробити акваділянки області інвестиційно привабливими. І обласна рада вже почала це робити. Ми провели інвентаризацію понад 400 об’єктів в шести районах Дніпропетровщини й створили інтерактивну карту. На ній — технічна документація про об‘єкти, довідки про логістичну й інженерну інфраструктури, карти місцевості, цільові пропозиції для бізнесу тощо. Цей інтелектуальний інструмент необхідний аби підприємці, спільно з громадою, змогли налагодити співпрацю й створити рекреаційні об’єкти, туристичні зони, рибні господарства з елементами відпочинку чи інше».
Ірина Воловик, доцент кафедри менеджменту, публічного управління та адміністрування Дніпровського державного аграрно-економічного університету, розповіла про механізм, переваги та виклики створення кооперативів в секторі аквакультури.
Жвава дискусія учасників та експертів підкреслила актуальність піднятої проблематики й представленого досвіду. Переглянути запис відеоконференції можна в Youtube за посиланням.