Ведення бізнесу
13 квітня 2024 року в Університет імені Альфреда Нобеля відбувся круглий стіл «Розвиток кластерного руху Дніпропетровщини». Зазначена подія є серією аналогічних заходів, які проходять в містах України за ініціативи Української мережі бізнес-янголів та інвесторів та Українського кластерного альянсу. Захід об’єднав представників регіональних органів місцевого самоврядування, вищих навчальних закладів, керівників галузевих кластерів та Дніпропетровського інвестиційного агентства DIA.
Модератором заходу був Сергій Опря, президент ГС «Міжнародний візійний інститут стратегічного партнерства» та голова Наглядової ради ГС «Науковий кластер «Наукові парки України». Він підкреслив, що кластерний рух – це не просто модне слово, а стратегічний інструмент для розвитку регіону, що генерує інвестиції, інновації, експорт і нові робочі місця.
У свою чергу, Михайло Романов – голова Правління Української Мережі Бізнес-Янголів та Інвесторів, з акцентував увагу на інвестиційній спрямованості створення кластерів та якісному формуванню проєктів, які плануються до реалізації в них. Відчутність, відповідних розрахунків та прогнозованості окупності, в більшості випадків унеможливлюють залучення зовнішнього фінансування, що в більшості випадків унеможливлює розвиток кластеру.
У свою чергу представники ВНЗ регіону, зазначали актуальність кластерного руху для налагодження практичної взаємодії науки та бізнесу. Зокрема проректор з наукової роботи Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Ігор Нікітенко відзначив актуальність трансферу технологій в контексті практичної реалізації інноваційних розробок українських науковців. Запровадження кластерного підходу та освітньо-приватного партнерства, як інноваційної інфраструктури, дозволять просувати в регіоні актуальні кластери, запропоновані радою ректорів Дніпропетровської області.
Основною метою «круглого столу» стало обговорення стратегій та напрямів розвитку кластерного руху в Дніпропетровській області, визначення можливостей для залучення інвестицій, а також формування стійких партнерських відносин між учасниками кластерів та органами місцевого самоврядування, що сприятиме прозорому залученню додаткових інвестицій, втіленню нових інноваційних та стратегічно важливих проектів, збільшенню виробництва вітчизняної продукції та створенню нових робочих місць.
Для інноваційної спрямованості розвитку Дніпропетровської області, вже на рівні Стратегії розвитку регіону, застосовано кластерний підхід, для переходу регіональної економіки на інноваційну модель розвитку та формуванню якісно кращого інвестиційного середовища. Саме в рамках смарт спеціалізації стратегічного розвитку області, було передбачено створення опорних кластерів економічного зростання, серед яких: ІТ, хімічний, агропромисловий, металургійний, машинобудівний, транспортний, сміттєпереробний.
Але бізнес спільнота, у взаємодії з ВНЗ та міжнародними партнерами, реагуючи на сучасні виклики, формують в регіоні цільові кластери для об’єднання зусиль виробників, науки та громад. Зокрема такими стали амарантовий кластер, Дніпровський Медичний Кластер, IT Dnipro Community, Видавничо-поліграфічний кластер Дніпропетровщини, Кластер з питань продовольчої безпеки та засобів до існування, Дніпровський космічний кластер, будівельний кластер «Будівельна артільня», кластер виробників козиного молока.
Участь Ольги Свердліковської, заступниці голови Видавничо-поліграфічного кластеру Дніпропетровщини був важливий з огляду досвіду формування в регіоні нової кластерної культури та цінності кластерних політик для підвищення конкурентоздатності регіональної економіки. За 4 роки кластер має досягнення із залученні до співпраці партнерів з країни ЄС, з якими украдено низьку робочих меморандумів.
За визначенням заступника директора Дніпропетровського інвестиційного агентства Аліма Молодана, комерціалізація інноваційних розробок українських науковців є актуальною. Галузевий або тематичний кластер, який об’єднає наукові центри, виробників та потенційних споживачів навколо поточної проблематики або інноваційної розробки, дозволить вибудовувати в регіоні ланцюги доданої вартості для виробництва імпортозамінної продукції. При цьому повинні існувати відповідні стимули для виробників. Повинна існувати перевага в замовленні та використанні інноваційного продукту українських науковців, перед придбанням за кордоном готового рішення.
За результатами роботи круглого столу, планується створити робочу групу Кластерного руху Дніпропетровщини, в якій будуть брати участь представники органів місцевого самоврядування, ВНЗ регіону, вітчизняні виробники, які спільно напрацюють інструменти та ресурси для створення кластерів, розробки механізмів їх підтримки та взаємодії, обміну знаннями та напрацювання інвестиційних проєктів. Нова форма кластерного партнерства має допомогти практично надати допомогу у встановленні міжнародних зв’язків, підтримці та розвитку МСБ на рівні громад та сприяти конкурентоспроможності регіональної економіки.