Румунія продовжує надавати всебічну потужну підтримку Україні

Румунія продовжує підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії через різні гуманітарні, дипломатичні та військові заходи. Крім того активно підтримує санкції Європейського Союзу проти росії, виступає за посилення цих санкцій та постійно висловлює солідарність з Україною на міжнародних платформах, таких як ООН і НАТО.

11 липня 2024 року у Вашингтоні (округ Колумбія) Президент України Володимир Зеленський та Президент Румунії Клаус Йоханніс підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Румунією. Згідно з якою, офіційний Бухарест підкреслює непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів з 1991 року, включно з територіальним морем.

Румунія допомагає Україні у відновленні енергетичної інфраструктури, пошкодженої під час війни. Також постачає електроенергію Україні у разі необхідності. Країна стала головним постачальником палива для нашої держави, на яку припадає майже третина імпорту бензину, дизельного пального та скрапленого газу.

Бухарест надає значну гуманітарну допомогу Україні, включаючи продовольство, медичні товари та медичну допомогу, забезпечуючи повітряну медичну евакуацію до інших країн для поранених українців. Від початку повномасштабної агресії в місті Сучава, на Мараморощині, в регіоні, де, до слова, історично проживають етнічні українці Румунії, було створено Сучавський гуманітарний хаб, коштом чого було посилено логістичні можливості надання допомоги.

Разом з тим країна підтримує Україну військовою допомогою, надаючи обладнання та зброю. Київ отримав від Бухареста півтора десятка пакетів військової допомоги, в яких, серед іншого, були БТР, гаубиці, 122-мм РСЗВ, протитанкові гранатомети, 12,7-мм кулемети, велика кількість 152 і 122 мм боєприпасів, тощо. Попри те, що Румунія активно надавала і продовжує надавати Україні військову підтримку, офіційний Бухарест прийняв рішення її не афішувати.

У вересні 2024 року Румунія передала Україні обіцяну систему Patriot у найсучаснішій конфігурації PAC-3+, що здатна ефективно перехоплювати балістичні ракети. Її надали у якості військової допомоги.

Бухарест допомагатиме навчальному центру F-16 для підготовки українських пілотів, підтримуватиме оборонну промисловість нашої країни. Також  країна співпрацює з іншими членами НАТО для забезпечення України необхідними ресурсами та сприяє максимально швидкому транзиту всієї необхідної техніки через свою територію в Україну.

Крім того Румунія надає свої порти для експорту українського зерна через Чорне море, оскільки через блокаду українських портів цей маршрут став критично важливим для світової торгівлі та української економіки.

Румунія разом із партнерами підтримуватиме зусилля з гуманітарного розмінування, надаватиме допомогу для гуманітарного розмінування території України, що охоплюватиме, зокрема, фінансову, матеріально-технічну підтримку та проведення відповідної підготовки.

Крім того, у літку 2024 року Румунія, Туреччина та Болгарія, розпочали спільні протимінні операції у Чорному морі, щоб підвищити безпеку судноплавства, зокрема, для українського експорту зерна. Ініціатива є першою великою спільною акцією чорноморських країн після повномасштабного вторгнення рф, яка спрямована на знешкодження російських мін, що дрейфують у деяких районах Чорного моря внаслідок військової агресії.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Румунія є важливим торговельним партнером також і для Дніпропетровської області. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $282,3 млн. Доля регіону в загальноукраїнському експорті до Румунії складає 7,5%. Румунські підприємства найбільш купують чорні метали та виробах з них, жири та рослинні олії, руди, шлак тощо.

 

168 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на румунський ринок, це підприємства гірничо-металургійного комплексу, переробної промисловості та аграрні підприємства.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Імпорт товарів з Румунії у Дніпропетровську область зменшився на 5% у порівнянні з 2022 роком та складав $44,4 млн.

150 підприємств імпортерів регіону найбільше купували румунські товари, а саме: палива мінеральні, пластмаси та полімерні матеріали, продукти неорганічної хімії, фармацевтичну продукцію та інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали фармацевтичні, торговельні, харчові та переробні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел