Ведення бізнесу
Після фактичного замороження у першому півріччі минулого року, сектор будівництва Дніпропетровської області відновив свою діяльність в усіх своїх сегментах. Дослідження сектору будівництва, проведене DIA за результатами 2022 року, демонструє динаміку за кожним з них, зокрема рівень падіння сектору через військову агресію та відповідно темпи відновлення.
Сектор будівництва попри війну поновив роботу на більшості об’єктах. Але призупинення інвестиційної діяльності промислових підприємств суттєво скоротило активність в нежитловому сегменті будівництва. Водночас наявний попит на житло, а також зобов’язання перед клієнтами, які наперед інвестували в житлову нерухомість, дозволили сегменту житлового будівництва вийти на свої середні показники останніх років. Саме зазначений сегмент будівництва продемонстрував найменше скорочення за результатами 2022 року.
Актуальність розвитку ще одного сегменту сектору будівництва – архітектури, підкріплюється необхідністю, як відбудови, так і формування сучасних, оновлених українських міст в рамках програм відновлення. Зазначені тенденції потребують інвестицій у сфери архітектури та інжинірингу, а також залучення сучасних інноваційних технологій проєктування.
В той самий час зовнішньоторговельний баланс в галузі інжинірингу є позитивним, що свідчить про гнучкість компаній регіону, які в умовах зупинення сектору будівництва в Україні, через військову агресію, переорієнтували свої послуги на зовнішні ринки. Адже в Україні діють всі 58 частин EUROCODE, що дозволило компаніям регіону здійснювати проєктну діяльність відповідно до будівельних норм, гармонізованих з нормативними документами ЄС.
Не дивлячись на падіння обсягів виробництва в галузі виробництва будівельних матеріалів, більшість компаній, позитивно оцінюють розвиток ринку у повоєнні роки. Адже галузь представлена широким спектром іноземних та вітчизняних компаній, що інвестують у створення нових інноваційних видів продукції. Так, протягом 2021-2022 років компанія Intercerama, побудувала новий цех з виробництва керамограніту та інвестувала у виробництво плитки. У 2022 році компанія AXOR Industry інвестувала $11 млн у будівництво виробництва фурнітури для вікон та дверей. Протягом 2021-2022 років компанія Glas Trösch Ukraine продовжила модернізацію виробництва у м. Кам’янське, загальний обсяг інвестицій за вказаний період склав $1 млн. Продукція компанії – склопакети, є однією з ключових в проєктах відновлення.
Попри всі складнощі роботи під час воєнного стану, у 2023 компанія «Міропласт» інвестує у вдосконалення та нарощення потужностей. Інвестиції передбачають встановлення трьох нових екструдерів.
Але, зовнішня торгівля будівельними матеріалами має виражений імпортозалежний характер. Доля імпорту сягає 29,8% від обсягу реалізованих будівельних матеріалів компаніями регіону, що підкреслює пріоритетність галузі для інвестування. Як приклад, інвестиційні пріоритети регіону, містять наступні напрямки:
В секторі будівництва, як і в економіці держави в цілому наявні безпекові, страхові, фінансові виклики, руйнування логістичних маршрутів та коопераційних зв’язків. Але, враховуючи, що у повоєнний період будівництво стане одним із ключових факторів економічного зростання, його швидке відновлення, в тому числі шляхом запровадження нових інвестиційних проєктів, стає демонстрацією відновлення держави.
Завантажити «Будівництво. Секторальний огляд» українською мовою можна за посиланням.