Ведення бізнесу
Щорічна оцінка ділового клімату (ABCA, Annual Business Climate Assessment) – це щорічне дослідження малого та середнього бізнесу, яке дозволяє здійснювати моніторинг змін, що відбуваються у діловому середовищі. Це – інструмент виявлення бар’єрів на шляху розвитку малого та середнього бізнесу, формування переліку пріоритетних економічних, правових та регуляторних заходів (реформ) для покращення середовища ведення бізнесу в Україні.
Перше дослідження ABCA відбулося наприкінці 2015 року. Друга Щорічна оцінка ділового клімату 2016 проодилася наприкінці 2016 – на початку 2017 року. Спеціально для неї Програма USAID ЛЕВ опитала 1 тисячу 851представників секторуМСП, які дали оцінку поточного ділового середовища в Україні, визначили основні проблеми бізнесу, а також реформи, яких підприємці очікують від держави. ДослідженняABCAпроводиться щорічно та має на меті відслідкувати динаміку змін.
Центральний індекс дослідження, «Індекс ділового клімату», дорівнює «+0,06» за шкалою від -1 до +1. Він зріс на 5 пунктів, порівняно з 2015 роком, коли його значення становило «+0,01». Основні складники індексу: очікування та оцінка підприємцями поточної ситуації, плани розвитку бізнесу на наступні 2 роки. Результати дослідження свідчать, що оцінки стану ділового середовища покращились, а оптимізм МІСП щодо найближчих планів зріс. Разом із цим, «темпи зростання» оптимізму щодо дворічних планів дещо зменшилися порівняно до минулого, а це свідчить, що часу на «відкладання» реформ «на потім» не залишилось.
Уже другий рік поспіль бізнес позитивно оцінює «Зміни у регуляторному середовищі України за останні 2 роки». Підприємці позитивно відгукуються про зміни у процедурі реєстрації бізнесу та ситуацію з перевірками. Оцінка процедур, пов’язаних із початком користування приміщеннями минулого року мала негативне значення, а цього року змінилася на позитивне. В Україні все ще погано із отриманням сертифікатів відповідності та санітарних висновків, регулюванням експортних операцій та адмініструванням і сплатою податків.
В середньому, 27 тис. 412 грн. у 2016 році витрачали малі та середні підприємства в Україні аби вести бізнес легально. Саме стільки складає вартість дотримання регуляторних вимог МСП України. У 2015 році цей показник був вищим – 29 тис. 761 грн., у першу чергу внаслідок витрат, з якими стикалися МСП під час перевірок.
Проведене опитування також дозволяє описати сектор МСП в Україні, зрозуміти його структуру та скласти так званий «портрет МСП». Зокрема, результати опитування показують, що на кожну жінку-керівника підприємства припадає 3 чоловіки, а ФОПи молодші за керівників підприємств-юридичних осіб на 8 років: середній вік ФОП складає 39 років, а керівника підприємства – 47 років. За даними опитування, в середньому одне опитане підприємство звільнило двох працівників протягом останніх двох років. Але рік тому середня цифра складала мінус п’ять працівників. Отже, підприємства продовжують скорочувати персонал, але вже меншими темпами.
[embeddoc url=”http://dia.dp.gov.ua/wp-content/uploads/2017/05/Щорічна-оцінка-ділового-клімату-в-Україні-2016.pdf” width=”100%” viewer=”google”]