Ведення бізнесу
Які виклики стоять перед роботодавцями, владою та громадою? Що таке дуальна освіта та як її запровадити в сучасних українських реаліях?
Все це обговорювалося на форумі «Соціальний діалог на регіональному рівні», який пройшов 9 жовтня у Дніпропетровській обласній раді. Ініціатором даного заходу виступила Федерація роботодавців Дніпропетровщини у партнерстві з Дніпропетровською обласною радою, Дніпропетровським інвестиційним агентством (DIA), німецькою організацією роботодавців NORDMETAL, а також німецьким Фондом Фрідріха Еберта. Дуальна освіта – це поєднання роботи і навчання, коли молодого спеціаліста навчальний заклад готує разом з підприємством. Компанія визначає потрібні їй спеціальності й робить замовлення професійно-технічним училищам. Студент поєднує навчання і стажування на підприємстві. При цьому отримує стипендію, близьку до заробітної плати.Засновником дуальної освіти вважають Німеччину. Від неї цю систему вже перейняли Канада, Австрія, Швейцарія та інші країни. Наразі й Україна стоїть на шляху серйозних викликів, адже успішна освітня реформа дозволить молоді впевнено будувати своє майбутнє на рідній землі та дати економічну та громадську перспективу.
«Сьогодні одним з важливих питань для України і області, зокрема, є нестача кваліфікованих технічних працівників. По-перше, не вистачає саме затребуваних роботодавцями спеціалістів, по-друге, існує проблема відтоку кадрів за кордон. Тому ми повинні реагувати на потреби регіонального ринку праці та втілювати певні зміни в структурі професійної освіти», – сказав голова Дніпропетровської обласної ради Гліб Пригунов.
Чому ця система необхідна Україні та як саме вона буде впроваджуватися в області?
Згідно Індексу глобальної конкурентоспроможності Україна посідає 11 місце, а якість підготовки персоналу в компаніях та організаціях знаходиться на 94 сходинці. Цього року, навіть ДТЕК, яка є стратегічно-важливою компанією у енергетичній сфері заявляє про нестачу кваліфікованих кадрів.
Ці питання покликаний вирішити спільний проект Дніпропетровської обласної організацій роботодавців та німецьких партнерів. Проект є пілотним для України та запроваджується вперше саме у Дніпропетровській області. Використовуючи досвід іноземних колег, розробляється програма для покращення соціального діалогу, створення робочих місць, безпечних умов праці та впровадження європейських стандартів освіти з урахуванням компоненту дуальності.
«Відтік робочої сили за кордон, нестача професійних кадрів впливає на темпи економічного розвитку та інвестиційний клімат регіону і України в цілому. З такими проблемами стикаються дедалі більше українських підприємств. А за даними Міжнародної організації з міграції, визначальною характеристикою українських мігрантів є високий рівень освіти, – четверо з п’яти мають або вищу, або професійно-технічну освіту. Тому соціальний діалог між владою, бізнесом та представниками освіти стане серйозним викликом на найближчі 5 років не лише для роботодавців регіону, а й для зовнішніх інвесторів», – підкреслила Валентина Затишняк.