Співпраця Дніпропетровської області та Естонії

Естонія разом з іншими країнами Балтії була і залишається надійним партнером України. На підтримку нашої держави Естонія передає значну частину власного озброєння та коштів, актуальну гуманітарну допомогу, та головне надає необхідну політичну підтримку.

13 квітня президент Естонії разом з лідерами Польщі, Литви та Латвії відвідали Київ та зустрілись з Президентом України, таким чином продемонструвавши свою солідарність народу України.  

Уряд Естонії один із перших підтримав Україну в наданні статусу кандидата на членство в ЄС та був солідарним з ініціативою відключення росії від SWIFT. В транспортній сфері Естонія увійшла до коаліції країн, які закрили свій повітряний простір для країни агресора, а в межах санкційних заходів, схвалених Європейським Союзом, було заборонено суднам рф заходити до портів Естонії. Водночас для прискорення надання допомоги, Естонія погодила проїзд гуманітарних вантажів в Україну на бездозвільній основі.

Пізніше Уряд Естонії ухвалив принципове рішення, що країна відмовиться від імпорту російського газу ще до кінця 2022 року. Нещодавно було зазначено, що в Естонії з 10 липня набуде чинності повна заборона для приватних осіб ввозити підсанкційні товари з рф.

Окрім важливих політичних рішень, Естонія підтримала Україну і в гуманітарній сфері. Ще на початку воєнних дій естонська влада направила в Україну партію гуманітарної допомоги. У її складі було все необхідне для облаштування наметового табору. Також, Естонія відправила до України гуманітарну допомогу для забезпечення безперебійної роботи електроенергетичних систем.

В межах ініціативи «Для України», через великі організації зібрано €5,9 млн пожертвувань на підтримку нашої країни. Станом на сьогодні в Естонії знайшли прихисток близько 35 тис. українських біженців. Їм були надані необхідні умови для проживання, медична допомога, а також фінансова підтримка.

Естонський Департамент захисту прав споживачів та технічного нагляду (TTJA) обмежив доступ до кількох десятків пропагандистських сайтів країни агресора. У Таллінні на головному майдані країни, площі Свободи, пройшов багатолюдний мітинг-концерт, зібраний з ініціативи діаспорних українських та естонських некомерційних організацій. Населення Естонії ще ніколи не було настільки згуртоване. На мітинг задля підтримки України прийшли понад 30 тис. осіб.

Популярний журнал Taheke, що видається в Естонії для дітей 5-10 років, видав спецвипуск українською мовою, який через школи та дитячі садки безкоштовно отримають українські діти з сімей, що приїхали до країни.

В естонському місті Тирва було відкрито Парк Свободи, присвячений боротьбі українців за свободу своєї країни.

Естонія також надала значну військову допомогу нашій державі. В березні 2022 року Естонія передала близько 120 ракет FGM-148 Javelin, зенітні та інші боєприпаси, 25 тис. сухпайків, медичне обладнання й особисте спорядження на суму понад €200 млн. А вже у квітні – протитанкові міни, безвідкатні протитанкові гармати, піхотну зброю, одноразові гранатомети, ручні гранатомети й протитанкові ракети, причіпні гаубиці калібру 122-мм Д-30, шоломи, балістичні жилети, засоби зв’язку, дрони, прилади нічного бачення, лазерні далекоміри, обладнання та захисний одяг від хімічних атак ще на €220 млн.

І все це становить значну частину власного оборонного бюджету самої Естонії, а серед всіх країн які підтримують нашу державу Естонія надала найбільшу допомогу у співвідношенні до власного ВВП.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Естонією, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важним торговельним та інвестиційним партнером області. На території регіону діє 24 естонські компанії, які інвестували в економіку області $27,6 млн.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 2,4 раза ($10,4 млн), що склало 6,2% від обсягу України до Естонії. Серед товарів, які мають найбільший попит в естонських споживачів є чорні метали й вироби, папір та картон, машини й механізми тощо.

Експортні операції здійснювали 59 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжування за обсягом експортованої продукції):

Імпорт товарів з Естонії у Дніпропетровську область складав $37,5 млн (2,1% від імпорту України з Естонії) та зменшився у порівнянні з 2020 роком на 45,6%. Дніпропетровщина найбільше купувала машини та обладнання, вату, рибу та ракоподібних, парфуми, лікарські засоби та інше.

Імпортні операції здійснювали 68  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжування за обсягом імпортованої продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Естонії є продукція металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.