Співпраця Дніпропетровської області та Іспанії

З першого дня повномасштабної російської військової агресії проти України наша держава отримує небувалу підтримку світу. Не стало виключенням й Королівство Іспанії, яке надає Україні політичну, гуманітарну та фінансову підтримку, а також військове спорядження.

Іспанія активно підтримує санкції ЄС проти рф. Влада Іспанії арештовує майно росіян, щодо яких Євросоюзом та Сполученими Штатами запроваджено санкції. Загалом в країні заарештовано 34 об’єкти рухомого та нерухомого майна, що належать 14 громадянам росії, йдеться про 4 дорогі яхти, один портовий причал та 29 об’єктів житлової нерухомості.

Зовнішньополітичне відомство Іспанії, після звірств у Бучі, вислали з країни 25 дипломатів та співробітників посольства рф в Мадриді.

Російський ринок залишають відомі іспанські бренди, зокрема Inditex закрила 502 магазини в росії: Zara, Bershka, Pull & Bear та інші. У компанії працювало понад 9 тис. осіб. Також, про закриття своїх магазинів у росії повідомила група компаній Kering, якій належать люксові бренди Gucci, Balenciaga та Yves Saint Laurent.

У квітні прем’єр Іспанії  Педро Санчес та прем’єрка Данії Метте Фредеріксен у рамках свого візиту в Україну відвідали звільнену Бородянку. «Шокований побаченими жахіттями та звірствами війни Путіна на вулицях Бородянки, ми не залишимо Україну сам на сам», – прокоментував Педро Санчес.

Містечко Фуентес-де-Андалусія на півдні Іспанії, з населенням 7,2 тис. осіб, на тиждень перейменувалося в «Україна», щоб висловити солідарність з українцями на тлі збройної агресії рф. Також, муніципальна влада Фуентес-де-Андалусія ініціювала програми зі збору гуманітарної допомоги Україні. З початку війни Іспанія надала прихисток понад 137 тисячам українських громадян, які вимушені були виїхати через розв’язану росією війну, та прийняла на лікування й реабілітацію десятки українських воїнів. Майже 40 тис. із них уже отримали документи. У країні досить велика українська діаспора, тому багато українців приїжджають до родичів, друзів чи знайомих. В країні працюють благодійні фонди, пункти збирання гуманітарної допомоги, сайти, де постраждалі можуть просити про підтримку. Уряд Іспанії схвалив указ про виділення €52,8 млн автономним спільнотам для виплати прямої фінансової допомоги українським біженцям. Передбачається, що кожен дорослий український біженець отримуватиме пряму допомогу в розмірі €400 на місяць, а неповнолітні – по €100. Кошти виплачуватимуться протягом максимум шести місяців.

Королівство Іспанії надало Україні гуманітарний пакет на суму €31 млн – це найбільше зобов’язання, яке Іспанія коли-небудь давала окремій країні. Крім того, Іспанія розглядає можливість надання €250 млн допомоги Україні, через багатосторонній трастовий фонд, який надає пряму бюджетну підтримку нашій державі. Зокрема, €100 млн – це казначейство Іспанії під гарантії Світового банку, ще €100 млн – під гарантії Банку реконструкції та розвитку та  €50 млн підуть на продовольчу безпеку та містам.

Іспанський оператор ГТС Enagas надіслав до України обладнання та матеріали, необхідні для відновлення роботи газотранспортної мережі. Це аварійні муфти різних діаметрів, які дозволяють ліквідовувати витоки на магістральних газопроводах; компактні мобільні компресори – для роботи пневматичного обладнання під час ремонтних робіт; спеціальне переносне освітлювальне обладнання для робіт в темний час доби.

Іспанія надіслала Україні вже 10 літаків з озброєннями, військовим спорядженням та гуманітарною допомогою. Сім з цих літаків доставили Україні саме наступальну зброю, інші три — оборонні матеріали та гуманітарну допомогу. Королівство Іспанія відправило в Україну 200 тонн боєприпасів та інших матеріалів, 30 вантажівок, завантажених військовими матеріалами та 20 бронемашин, а також 1 370 гранатометів, 700 тис. набоїв до гвинтівок і кулеметів. Зокрема, Територіальна оборона України отримала на озброєння легкі реактивні іспанські гранатомети Instalaza C90.

Благодійники з Іспанії придбали важливу автотехніку для Державної прикордонної служби України та 23 спеціалізовані автомобілі екстреної медичної допомоги. Автівки оснащені обладнанням для реанімації поранених, а також медикаментами та іншим важливим вантажем. Усі машини передані на передову.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Іспанією, також демонструє висхідний рівень партнерських відносин. У порівнянні з 2020 роком експорт товарів з Дніпропетровської області зріс у 2 рази, а імпорт на 12%.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області становив $145,9 млн, що склало 8,7% від обсягу України до Іспанії. Серед товарів, які мають попит в іспанських споживачів є руди, чорні метали та вироби з них, жири та рослинні олії тощо.

Експортні операції здійснювали 69 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів у Дніпропетровську область складав $69,3млн (7,1% від імпорту України з Іспанії). Дніпропетровщина найбільше купувала фармацевтичну продукцію, алкогольні та безалкогольні напої, екстракти дубильні та інше.

Імпортні операції здійснювали 235  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Іспанії є продукція гірничо-металургійного комплексу, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.