Співпраця Дніпропетровської області та Німеччини

З самого початку російської військової агресії Німеччина надає неоціненну та дуже вагому допомогу Україні – оборонну, політичну, гуманітарну та фінансову. Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, який у жовтні з офіційним візитом відвідав  Київ, заявив, що Україна може розраховувати на всебічну підтримку німецької влади. На третій день повномасштабного вторгнення росії Україна отримала від ФРН понад 20 тонн гуманітарної допомоги. У березні німецький Мінфін виділив Україні €38,5 млн на уникнення гуманітарної катастрофи.  

Канцлер Німеччини Олаф Шольц найсуворішим чином засудив напад росії на Україну. «Це явне порушення міжнародного права і не є виправданим жодним чином. Росія мусить негайно припинити цю військову акцію» – виступив з вимогою німецький канцлер.

Німеччина посилює санкції проти кремлівського режиму та має намір сприяти притягненню винних у воєнних злочинах в Україні до відповідальності. Федеральний уряд Німеччини оголосив персонами нон-грата 40 російських дипломатів, після появи інформації про злочини російських військових проти цивільного населення в Бучі та інших містах та селах, що побували під окупацією.

Більшість жителів Німеччини виступають за продовження санкцій проти рф, навіть попри зростання цін на енергію та продукти харчування.

З метою відновлення української енергетичної системи, Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини забезпечить негайну екстрену допомогу в розмірі €1 млн, яку буде внесено до Фонду енергетичної підтримки України, у відповідь на неодноразові атаки росії на енергетичну інфраструктуру України.

Допомога, у такі складні для України часи, в Німеччині колосальна та дуже відчутна. Країна прийняла найбільшу кількість біженців з України. Лише офіційно німецькі органи влади зафіксували прибуття понад 980 тисяч людей, де для них створені усі комфортні умови. Окрім цього в Німеччині створено безліч благодійних організацій. Однією з них є Ukrainischer Hilfsstab. Це об’єднання української громади на півночі Німеччини, яка діє у сфері інформаційної роботи, гуманітарної допомоги, збору коштів та речей, організація демонстрацій, прийому біженців та медичної допомоги.

Уряд Німеччини виділив додатково €1 млрд зі свого бюджету на 2023 рік на підтримку Україні – кошти будуть спрямовані на захист від російських кібератак і збір доказів воєнних злочинів росії.

Федеральне агентство з технічної допомоги (THW) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини надали допомогу для українських рятувальників: 14 генераторів різної потужності для підрозділів ДСНС у Донецькій, Київській, Луганській, Чернігівській та Черкаській областях.

13 громад в Україні отримали фільтри для очищення прісної води з річок та озер, колодязів та водопроводів. Загалом, 23 громади отримають 50 мобільних фільтрувальних систем. Проєкт здійснюється Німецьким товариством міжнародного співробітництва за фінансової підтримки Представництва ЄС в Україні та уряду Німеччини.

В рамках міжрегіонального партнерства та за сприяння Нижньої Сілезії (Польща) Дніпропетровська область, цього року отримала допомогу від німецьких регіонів Бранденбург та Саксонія, які передали намети, обігрівачі та комплекти освітлення для наметів, ліжка, подушки, ковдри, рушники, постільну білизну, термоси, розкладні лавки та столи, ліки (знеболювальні, препарати для застуди, астми, щитоподібної залози, шлунка, нервової системи), антисептики, перев’язувальні матеріали та набори для лікування поранених.

З метою військової підтримки України, з 24 лютого 2022 року, під егідою Norddeutschen Hilfsstabs, сформовано групу для безперервного постачання українським військовим необхідного військового спорядження – високотехнологічного обладнання та засобів зв’язку: радіостанції, квадрокоптери, тепловізійні прилади та прилади нічного бачення. На сьогодні закуплено та оперативно розподілено серед 500 українських підрозділів та окремих солдатів близько 10 тис. одиниць спорядження, включаючи каски, захисні жилети, ноутбуки, тепловізори, рації, уніформу, взуття, наколені та ліктьові щитки, спальні мішки тощо. на суму майже €1 млн. 

Німеччина є третім найбільшим військовим донором України. Країна надала значну військову допомогу нашій державі: 3 тис. патронів Panzerfaust 3; 14,9 тис. протитанкових мін; 500 ракет STINGER і 2700 STRELA; 16 мільйонів набоїв до стрілецької зброї; 100 кулеметів MG 3 з 500 запасними стволами та затворами; 100 тис. ручних гранат; 350 тис. детонаторів; 23 тис. бойових шоломів; 178 автомобілів (вантажівки, мікроавтобуси, позашляховики); 100 наметів; 12 генераторів та ін., включаючи медичні матеріали та пальне. 30 бронеавтомобілів Dingo, ракети для систем ППО IRIS-T SLM, 18 датчиків та генераторів радіоелектронних перешкод для боротьби з БПЛА, 18 розвідувальних БПЛА, 5 великовантажних сідлових тягачів та іншу техніку та обладнання.

Система ППО IRIS-T, яку Україна одержала від Німеччини, вже залучена на південному напрямку. До кінця року,  Україна отримає ще три таких комплекси. 

Також, ЗСУ отримали від німецьких партнерів додаткову допомогу: 350 тис. продуктових наборів, 50 медичних транспортних засобів і медикаменти.

Серед допомоги, яка планується від Німеччини, це €7,6 мільйона для пошуку українців, які зникли внаслідок повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, а також допоможе підготувати українських судових експертів і слідчих.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що найкращий спосіб відновити світову економіку — це припинити війну в Україні Про це він сказав під час виступу на саміті G20 в Індонезії 15 листопада.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Німеччиною, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є одним з ключових інвестиційних та торговельних партнерів області. Німеччина займає 3 місце серед імпортерів з Дніпропетровської області та 8 місце серед експортерів у країни ЄС. На території регіону діє 50 компаній з німецькими інвестиціями, які інвестували в економіку області $741,5 млн.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 25,6% ($213,4 млн), що склало 7,4% від обсягу України до Німеччини. Серед товарів, які мають найбільший попит у німецьких споживачів є чорні метали та вироби з чорних металів, руди та концентрати залізні, меблі, частини до залізничних локомотивів тощо.

Експортні операції здійснювали 201 підприємство з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

 

Імпорт товарів з Німеччини у Дніпропетровську область складав $402,3 млн (6,4% від імпорту України зі Німеччини) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 21,4%. Дніпропетровщина найбільше лікарські засоби, машини, обладнання, засоби наземного транспорту, пластмаси, полімери, папір та картон, інше.

Імпортні операції здійснювали 777  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):