Ведення бізнесу
Серед багатьох світових визначних партнерів України, Польща зробила чи не найбільше для нашої держави.
Польща однією з перших простягнула руку допомоги, коли над Україною нависла загроза знищення. Польське воєводство Нижня Сілезія, яке є регіоном-партнером Дніпропетровської області, на постійній основі надає гуманітарну допомогу це: медичні товари та тактичне медичне спорядження, дитяче харчування і продукти тривалого зберігання, засоби для чищення та гігієни для дорослих й дітей, постільна білизна та ковдри, мобільні зарядні пристрої, а також три спеціалізовані медичні автомобілі.
«Для нас Польща – не просто держава-сусід. Це справжній друг і союзник для всього українського народу. Дніпропетровщина вже давно співпрацює з воєводством Нижня Сілезія. Від початку війни ми неодноразово отримували гуманітарну допомогу від наших партнерів, які не залишаються осторонь. Високо цінуємо і цю підтримку, і внесок наших друзів у формування європейських цінностей в Україні в цілому. Вдячний Польщі за допомогу тоді, коли вона найбільше нам необхідна. Зараз Україна пише нову історію, і ми ніколи не забудемо, який внесок в цю історію зробили наші друзі», – сказав голова обласної ради Микола Лукашук.
Починаючи з першого дня повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Польща заявила про готовність приймати біженців. Кожному вимушеному переселенцю країна надає їжу, житло і правову допомогу, а також допомагає працевлаштуватись. Для того, щоб впоратись з кількістю біженців роботодавці Польщі змінили формат своєї роботи, спростили процедуру отримання необхідних документів та зробили акцент на робочих місцях саме для жінок.
Крім того, Польща стала ініціатором фінансування будівництва модульних містечок у тих населених пунктах України, де зараз є переселенці.
У складні часи, коли російська агресія проти України підірвала всю систему європейської та світової безпеки, відносини між Україною та Польщею набувають особливого значення, а щира допомога польського народу українцям відкривають нову сторінку історії двох країн. Польща надає Україні послідовну підтримку на її шляху європейської інтеграції та займає активну позицію під час дискусій в рамках Ради ЄС щодо необхідності швидкого надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС, що у сучасних історичних умовах має велике символічне значення.
23 квітня Україна та Польща підписали меморандум який дозволить кардинально збільшити об’єм залізничних перевезень українського експорту до ЄС та на світові ринки через європейські порти. В рамках цього договору буде створене спільне підприємство.
З самого початку війни Польща стала головним логістичним хабом, через який до України прямує гуманітарна та воєнна допомога. Саме польські порти, залізниця та дороги допомагають опрацювати велику кількість вантажних літаків, потягів та автомобілів, які прямують від союзних країн.
Міністерство інфраструктури України та Міністерство інфраструктури й розвитку Польщі досягнули домовленості щодо скасування дозволів для всіх перевізників, які здійснюють міжнародні перевезення палива. Нові правила вже набрали чинності та їх перевагами можуть скористатися як українські, так і польські перевізники.
Польща не обмежується лише гуманітарною допомогою, з початку масштабних бойових дій вона передала Україні військову допомогу на суму $1,6 млрд, а також понад 200 танків Т-72.
Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Польщею, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є одним з ключових торговельних та інвестиційних партнерів області. На території регіону діє 26 польських компанії, які інвестували в економіку області $3,3 млн. Польща займає друге місце серед експортерів з Дніпропетровської області та посідає 4 місце в імпорті товарів серед країн світу.
За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 66% ($885,2 млн), що склало 16,9% від обсягу України до Польщі. Серед товарів, які найбільше мають попит у польських споживачів є руди та концентрати залізні, вироби з чорних металів, скло та вироби зі скла, пластмаси тощо.
Експортні операції здійснювали 246 підприємств з Дніпропетровської області.
Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу, машинобудування та переробної промисловості.
ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):
Імпорт товарів з Польщі у Дніпропетровську область складав $298,4 млн (6% від імпорту України з Польщі) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 24%. Дніпропетровщина найбільше купувала молочні продукти, палива мінеральні, парфумерні засоби, машини. обладнання та інше.
Імпортні операції здійснювали 559 підприємств імпортерів.
ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):
Серед перспективних напрямків для експорту до Польщі є продукція гірничо-металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.