Співпраця Дніпропетровської області та Туреччини

Туреччина надає Україні необхідну підтримку та робить багато важливих дипломатичних кроків для завершення війни. Майже відразу після 24 лютого офіційно Анкара засудила російське вторгнення та стала одним з основних посередників в організації мирних переговорів Москви та Києва.

Від початку широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну з Туреччини було відправлено 100 вантажівок гуманітарної допомоги. Зібрали такий обсяг українська громада, дипломати та благодійники Туреччини. Також були надані медичні товари на загальну суму $50 млн.

Туреччина активно долучилась до підтримки українських сиріт, допомагаючи з розселенням дітей, які залишилися без батьків. Наразі майже 800 маленьких українців знайшли тимчасовий прихисток під мирним і гостинним небом Туреччини. Всього на території країни тимчасово перебуває 70 тис. наших громадян.

Наприкінці лютого Туреччина закрила протоки Босфор і Дарданелли, що дозволило обмежити прохід величезної середземноморської ескадри кораблів Північного, Балтійського та Тихоокеанського флотів РФ. Цей крок зробив неможливим посилення Чорноморського флоту країни агресора для масштабної атаки на Україну з моря. Також був закритий повітряний простір для російських військових та цивільних літаків.

Туреччина не обмежується лише гуманітарною допомогою. З початку бойових дій, в рамках двосторонніх контрактів, вона поставила Україні бойові безпілотники, боєприпаси, військову техніку, бронежилети та каски на $59 млн. Також, Туреччина подарувала Литві безпілотник Bayraktar для подальшої передачі українським військовим.

Серед важливих напрямків для співробітництва з Туреччиною в економічній сфері перспективними є виробництво обладнання для переробки продукції сільського господарства, виробництво та постачання нафтопродуктів в Україну, співробітництво у сфері військово-промислового комплексу та відновлювальної енергетики.

Україна останнім часом грає дедалі більшу роль для Туреччини. Торік Туреччина з обсягом інвестицій у $4,5 млрд стала найбільшим іноземним інвестором для нашої держави. Близько 700 турецьких компаній активно ведуть діяльність в Україні.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Туреччиною, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є одним з ключових торговельних та інвестиційних партнерів області.

На території регіону діє 47 турецьких компаній, які інвестували в економіку області $4,9 млн. Туреччина займає 3 місце серед експортерів з Дніпропетровської області та посідає 5 місце за імпортом товарів серед країн світу.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 92% ($625,9 млн), що склало 15,1% від обсягу України до Туреччини. Серед товарів, які мають попит у турецьких споживачів є чорні метали та вироби з них, зернові культури, жири та рослинні олії тощо.

Експортні операції здійснювали 97 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Туреччини у Дніпропетровську область складав $246,1 млн (7,6% від імпорту України з Туреччини) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 3,7%. Дніпропетровщина найбільше купувала чорні метали, машини, обладнання,  вироби з пластмас та інше.

Імпортні операції здійснювали 504  підприємства імпортера.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):