Ведення бізнесу
Португалія допомагає Україні з перших днів повномасштабного вторгнення росії на нашу землю, надаючи політичну, фінансову, гуманітарну та оборонну допомогу.
Україна отримає від Португалії до €250 млн фінансової підтримки. Перший транш у розмірі €100 млн Україна має отримати вже цього року. Це допоможе Україні зберегти макроекономічну стабільність під час війни та дасть можливість скоріше відновитися після нашої перемоги.
Російські дипломати в усьому світі повною мірою відчули на собі наслідки того, що їхня країна через агресію проти України перетворюється на країну-ізгоя. Багатьох співробітників російського дипломатичного корпусу висилають з меж цивілізованих країн. Міністерство закордонних справ Португалії теж оголосило персонами нон грата 10 співробітників посольства Росії у Лісабоні, діяльність яких суперечить національній безпеці.
Після російського вторгнення в Україну, Європейський Союз за підтримки Португалії схвалив такі санкції проти Росії: заборона в’їзду або транзиту через територію Європейського Союзу та заморожування коштів та економічних ресурсів осіб, пов’язаних з урядом росії та білорусі; економічні та фінансові санкції для обмеження доступу росії до фінансових ринків і ринків капіталу Європейського Союзу; застосування обмежувальних заходів у оборонній, енергетичній, авіаційній та космічній сферах росії та інші.
У перші тижні війни тисячі португальців разом із українцями неодноразово виходили на вулиці Лісабону. Мітинги пройшли в різних містах півночі і півдня Португалії. Їхні учасники просили закрити повітряний простір для росії, закрити всі агенції пропаганди москви, ввести санкції проти всіх росіян, які підтримують путіна. 6 березня у Лісабоні на Торговій площі відбулося віче, а 24 березня – протести під московським посольством. Багато акцій організувала Спілка українців у Португалії та активісти португальської громадськості. Також до них долучилося Посольство України в Португалії.
27 березня на центральній площі столиці та у місті Кашкайш відбулась трансляція міжнародного благодійного телевізійного марафону Save Ukraine – #StopWar. У марафоні взяв участь португальський співак Сальвадор Собрал, переможець Євробачення-2017. Він записав відео на підтримку України та під гітару виконав пісню «Обійми» гурту «Океан Ельзи».
Програма «Португалія для України» є ініціативою Уряду Португалії, яка має на меті об’єднати всі поточні дії у зв’язку з військовою агресією рф проти України, у вимірах міжнародних дій, направлення гуманітарної підтримки та інтеграції та прийому переміщених осіб у Португалії. Португалія створила спеціальну програму захисту громадян України від війни, усунувши потребу у візі. Піренейська країна спростила вимоги до документації та забезпечила автоматичний доступ до систем охорони здоров’я, соціального забезпечення та фінансів. Також були створені багатопрофільні бригади екстреної допомоги. Щоб забезпечити швидку та повну інтеграцію, Португалія створила список можливостей на працевлаштування та субсидії на проживання/житлo, що дозволяє коригувати наявні потреби та можливості (державні чи приватні).
Станом на сьогодні Португалія надала Україні 315 тонн обладнання, зокрема індивідуальних засобів захисту, боєприпасів, зброї, а також медико-санітарних засобів, транспортних засобів, безпілотників. Також ЗСУ, тероборона та переселенці отримали 22 тонни продуктів харчування та 2 тонни гуманітарної допомоги від Асоціації українців у Португалії та групи IZIDORO/Montalva.
Уряд Португалії відправив Збройним Силам України 15 гусеничних бронетранспортерів М113А4, 4 бронемашини Iveco M 40.12, 5 буксируваних гаубиць М114 калібру 155 мм, 50 радіостанцій, стрілецьку зброю. Кількість переданих бронемашин цього типу становить 10% активного парку португальських M113. Португалія також готова навчати українських військовослужбовців у Португалії маневруванню танками «Leoaprd».
Премʼєр-міністр Португалії Антоніу Кошта підтвердив готовність долучитися до відбудови України після війни. Він зазначив, що його країна може стати куратором відновлення шкіл і дитячих садків, які були зруйновані внаслідок бойових дій.
Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.
Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Португалією, демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торгівельним партнером області.
За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 2,7 рази ($14,1 млн), що склало 4,1% від обсягу України до Португалії. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у португальських споживачів є чорні метали та вироби з них, зернові культури, машини та механізми, тощо.
Експортні операції здійснювали 21 підприємство з Дніпропетровської області.
Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.
ТОП-5 підприємств експортерів (ранжування за обсягом продукції, що експортується):
Імпорт товарів з Португалії у Дніпропетровську область складав $4,2 млн (4,8% від імпорту України з Португалії) та залишився на рівні 2020 року. Дніпропетровщина традиційно купувала продукти переробки овочів, лікарські засоби, машини та обладнання, алкогольні та безалкогольні напої, тощо.
Імпортні операції здійснювали 64 підприємства імпортера.
ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжування за обсягом продукції, що імпортується):
Серед перспективних напрямків для експорту до Португалії є продукція металургійного комплексу, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.