Ведення бізнесу
В умовах військової агресії РФ проти України, Велика Британія продемонструвала себе одним з ключових партнерів та друзів нашої держави, надаючи актуальну та своєчасну підтримку. Зокрема, це постачання необхідних видів озброєння та військової техніки, запровадження дієвих санкцій проти країни агресора, формування механізмів підтримки для економіки нашої держави.
Особливо актуальним є рішення Великобританії надати Україні фінансову допомогу в розмірі $500 млн кредитних гарантій для пом’якшення економічних наслідків російських злочинних дій. Це дозволить Уряду України й надалі продовжувати виконувати всі захищені видатки та соціальні програми. Також Британія надала £394 млн нашій державі, для забезпечення безперервного функціонування життєво важливих гуманітарних послуг для українців. Крім того, британський Уряд долучився до двох нових механізмів фінансової підтримки Україні – Трастового фонду Світового банку та спецрахунку МВФ для отримання раніше розподілених Спеціальних прав запозичень (SDR).
Велика Британія на запит українського Уряду лібералізувала тарифи на переважну більшість імпорту з України та надала митні сервітути, як внесок у забезпечення економічної стабільності нашої держави.
Зокрема, Велика Британія в рамках Угоди про вільну торгівлю скасувала усі квоти, а також мито на товари з України серед яких борошно, зерно, кукурудза, молочна продукція, м’ясо птиці та напівфабрикати, томатна паста, мед, соки, гриби, цукор та багато інших товарів. Промислові товари вже користуються режимом безмитної торгівлі. Завдяки такому рішенню Великої Британії, Україна зможе наростити експорт за товарними позиціями, що традиційно завозилися на британський ринок, гнучкіше планувати експортну логістику та у перспективі збільшити експорт товарів з високою доданою вартістю.
Дострокове запровадження в рамках Угоди про вільну торгівлю нульових ставок на мита та квоти щодо українських товарів, позитивно позначиться як на діяльності 65 британських компаній в Дніпропетровській області, які інвестували $10,7 млн в економіку регіону, так і вітчизняних експортно орієнтованих підприємств.
За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 3 рази ($49,1 млн), що склало 4,5% від обсягу України до Великої Британії. Серед товарів, які мають попит у британських споживачів є чорні метали та вироби з них, жири та рослинні олії, машини та механізми, електричні машини, продукти рослинного походження, залізничне устаткування тощо.
Експортні операції здійснювали 65 підприємств з Дніпропетровської області.
Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, машинобудування та переробної промисловості.
ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):
Імпорт товарів з Великої Британії у Дніпропетровську область складав $49,6 млн (4,4% від імпорту України з Великобританії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 12,2%. Дніпропетровщина найбільше купувала машини та обладнання, алкогольні напої, фармацевтичну продукцію, засобі наземного транспорту та іншу продукцію.
Імпортні операції здійснювали 272 підприємства імпортера.
ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):
Серед перспективних напрямків для експорту у Велику Британію є обладнання для залізничного транспорту, металургійна продукція для добувної промисловості та сектору будівництва, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.
Слід зазначити, що низка продуктів АПК регіону, які займають передові позиції з виробництва в Україні та мають значний експортний потенціал, поки що складають незначну частку в поставках до Великої Британії. До таких продуктів належать: олійні культури, кукурудза, волоський горіх, мед та м’ясо птиці.