Співробітництво Дніпропетровської області та Північної Македонії

Північна Македонія активно підтримує та допомагає Україні у всіх сферах відносин. Зазначена країна, є надійним другом та союзником у боротьбі з російською агресією проти України, а також повністю підтримує територіальну цілісність та суверенітет України, наше право на членство в ЄС та НАТО.

Міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі у рамках візиту в поточному році до України, відвідав звільнений від російських загарбників місто Ірпінь.

«Руйнування, яке я сьогодні побачив в Ірпені, неможливо передати словами. Атаки на мирне населення є військовим злочином і абсолютно неприйнятним. Винні мають бути притягнуті до відповідальності. Македонці, як ніхто в Європі, розуміють, що таке бути приниженим за свою ідентичність, мову, культуру», – заявив Османі. Крім того Османі наголосив, що «Україна залишатиметься найвищим пріоритетом» під час головування Північної Македонії в ОБСЄ у наступному році.

Північна Македонія приєдналася до міжнародних санкцій, запроваджених стосовно росії через її вторгнення в Україну, 11 дипломатів посольства російської федерації в Скоп’є оголошено персонами «нон грата» та вислано з країни.

У Македонії урочисто відкрили у центрі Скоп’є «Українську Алею». На ній було висаджено дерева та встановлено пам’ятну табличку «Українська Алея. Слава Україні! Героям слава!». У рамках всесвітньо відомого міжнародного культурно-мистецького заходу «Охридське літо» відбувся Український день. Провідні українські актори та діячі культури привернули увагу македонського суспільства до брутальної війни росії проти України, зокрема розповівши під час прес-конференції про події в Україні.

Посольство та громада українців імені Лесі Українки у Північній Македонії приєдналися до громадської ініціативи щодо встановлення світового рекорду з одночасного виконання з різних куточків світу пісні «Ой у лузі червона калина». Акція пройшла за прямого включення в День Конституції України.

Північна Македонія стала першою країною Енергетичного співтовариства, яка передала Україні аварійне енергетичне обладнання. В Україну було доставлено шість електричних трансформаторів, наданих оператором системи розподілу Elektrodistribucija DOOEL, дочірньою компанією EVN North Macedonia.

Україна та Македонія розширили зону вільної торгівлі, було підписано оновлений додаток до Угоди про вільну торгівлю, що інтегрує ринки України та Північної Македонії з ринками ЄС, Туреччини, Молдови, Грузії, Норвегії, Швейцарії та Ізраїлю через загальну систему правил походження ПанЄвроМед. Угода сприятиме зменшенню цін на македонські товари, які є сировиною для переробних підприємств, що, у свою чергу, є головною перевагою для промисловості України.

Тепер виробники з України зможуть використовувати компоненти, виготовлені у Північній Македонії, для продукції, що продаватиметься в ЄС. Окрім того, угода лібералізує аграрні тарифи. Україна отримає доступ на ринок продукції тваринного походження та готової продукції, що призведе до нарощування експорту українських сільгосптоварів.

Дуже цінна для України й військова допомога. Північна Македонія передала Україні радянські танки Т-72 та 4 військові літаки Су-25. Свого часу Македонія отримала дуже велику допомогу від України у вигляді тієї ж зброї у 2001 році.

Розвиток взаємовигідного торговельно-економічного співробітництва залишається важливим пріоритетом для двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Північною Македонією демонструє високий рівень партнерських відносин, адже держава є важливим торговим партнером області.

За результатами 2021 року обсяг експорту товарів із Дніпропетровської області збільшився на 34,5% ($2,06 млн), що становило 1,7% від обсягу України до Північної Македонії. Серед товарів, які мають найбільший попит у македонських споживачів є вироби з недорогоцінних металів, пластмаси та полімерні матеріали, скло та вироби зі скла, чорні метали тощо.

Експортні операції здійснювали 14 підприємств експортерів із Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів із Північної Македонії до Дніпропетровської області становив $4,16 млн. (18,7% від імпорту України з Північної Македонії) та зріс порівняно з 2020 роком на 30%. Дніпропетровщина купувала лікарські засоби, овочі, пластмаси та полімери.

Імпортні операції здійснювали 13 підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжування за обсягом імпортної продукції):