США надають наймасштабнішу військову допомогу Україні серед усіх міжнародних партнерів

Сполучені Штати Америки є найбільшим військовим донором України у війні з рф. Від початку повномасштабного вторгнення росії у лютому 2022 року США надають наймасштабнішу військову допомогу Україні серед усіх міжнародних партнерів. Ця підтримка охоплює широкий спектр допомоги, яка включає: зброю та військову техніку, фінансову підтримку військового сектора, тренування та навчання військових, інформаційну підтримку та розвідку, а також гуманітарну та грантову допомогу.

Загалом від початку масштабного російського вторгнення США надали Києву допомоги та зброї на $175 млрд. Серед переданих систем – протитанкові комплекси Javelin, зенітно-ракетні комплекси Stinger, артилерійські системи, бронетехніка (зокрема, бронетранспортери Bradley), танки (M1 Abrams), а також системи протиповітряної оборони, такі як NASAMS та Patriot. Україна отримала близько 70 пакетів військової підтримки.

США продовжує працювати із 50 союзниками та партнерами через Контактну групу з питань оборони України та коаліції з підтримки України, «щоб задовольняти нагальні потреби України на полі бою та захищатись від російської агресії». Сполучені Штати продовжують вводити жорсткі економічні санкції проти росії. Ці санкції обмежують доступ російських компаній та банків до міжнародних ринків, обмежують поставки високотехнологічних товарів до рф та заморожують активи російських олігархів та чиновників.

Також Америка надає значну фінансову допомогу для стабілізації економіки України та підтримки життєво важливих галузей. Вона включає кредити, гранти, допомогу для підтримки бюджету, а також фінансування для відбудови інфраструктури. Разом з тим Сполучені Штати виділяють кошти на гуманітарну допомогу, що включає продукти харчування, медичні засоби, житло та підтримку біженців як в Україні, так і в сусідніх країнах.

24 квітня Сполучені Штати оголосили пакет допомоги на $1 млрд. Він включав засоби ППО, артилерійські боєприпаси, бронетехніку та протитанкову зброю. А 26 квітня міністр оборони США Ллойд Остін повідомив про виділення $6 млрд на виробництво нового озброєння для України американськими компаніями.

10 травня поточного року США оголосили ще один пакет на $400 млн. У допомогу увійшли снаряди для Patriot і NASAMS, зенітні ракети Stinger, додаткові системи HIMARS, бронетранспортери, БМП та інше. 24 травня США оголосили про чергову військову допомогу Україні на $275 млн.

У жовтні 2024 року Вашингтон оголосив про пакет додаткової безпекової допомоги Україні на $425 млн, куди увійшли засоби протиповітряної оборони, озброєння класу «повітря-земля», боєприпаси для реактивних систем і артилерії, бронетехніка та протитанкова зброя в межах президентських повноважень (PDA).

США продовжує навчання українських військових, допомагаючи підвищувати їхню боєготовність та ефективність. Американські інструктори проводять підготовку ЗСУ, особливо у сфері використання новітніх систем озброєння та тактики ведення бойових дій. Також йде навчання щодо використання складних технічних систем, таких як протиповітряні комплекси чи сучасна артилерія.

Також Сполучені Штати надають Україні важливу розвідувальну інформацію, що допомагає ефективно координувати бойові дії, відслідковувати переміщення ворожих військ і планувати операції.

США виділять $35 млн у 2025 році в межах міжнародної підтримки гуманітарного розмінування території України. Американська компанія Tetra Tech надаватиме Україні допомогу у вигляді спеціалізованої техніки для розмінування, засобів індивідуального захисту та підготовки фахівців із розмінування.

Штати підтримують Україну через різні грантові програми, які спрямовані на розвиток економіки, демократії, прав людини, освіти, культури та підтримку громадянського суспільства. Ось деякі ключові грантові програми, які діють на території України:

  • Програми від Агентства США з міжнародного розвитку USAID. З початку війни було виділило $2,8 млрд на гуманітарну допомогу, $3,4 млрд допомоги спрямовані на розвиток і $26,8 млрд виділені у формі прямої бюджетної підтримки. USAID підтримує проекти, які спрямовані на розвиток малого та середнього бізнесу, аграрного сектору, ІТ-галузі, енергетичної незалежності та інших ключових галузей:
  • підтримка сільського господарства – спрямована на збільшення доходів і продуктивності малих і середніх сільськогосподарських підприємств, створення справедливого та прозорого ринку землі;
  • програма Harvest – допомагає агровиробникам України підвищувати ефективність, стійкість і конкурентоздатність їхніх виробництв за умов війни;
  • проєкт «Економічна підтримка Східної України» – підтримує Україну в розбудові стійкої, інклюзивної та рентабельної економіки шляхом посилення експортної логістики та інфраструктури державного та приватного секторів з метою збільшення загального експорту сільськогосподарської продукції країни;
  • програма «Конкурентоспроможна економіка України» – сприяє розвитку потужної, різноманітної та відкритої української економіки, підтримуючи українські малі та середні підприємства, щоб вони стали більш конкурентоспроможними на внутрішньому та міжнародному ринках.
  • Програма малих грантів для підтримки демократії від Посольства США в Україні: ця програма фінансує проекти, які сприяють захисту прав людини, зміцненню громадянського суспільства, розвитку незалежних медіа та правової освіти.

США  залишаються важливим торговельним та інвестиційним партнером Дніпропетровської області. Про високий рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності. Країна займає 9 місце серед експортерів з Дніпропетровської області та посідає 6 місце в імпорті товарів серед країн світу.

За результатами 2023 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області завдяки військової агресії рф зменшився на 42% ($167,2 млн), що склало 3,6% загального обсягу експорту товарів з області. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у американських споживачів є чорні метали та вироби з них, частини до залізничних локомотивів, машини та обладнання, тощо.

Експортні операції здійснювали 76 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, переробної промисловості та машинобудівні підприємства.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортованої продукції):

 

Імпорт товарів з США у Дніпропетровську область складав $178,5 млн (4,1% від загального обсягу імпорту товарів з області) та зменшився у порівнянні з 2021 роком на 7,8%. Дніпропетровщина традиційно купувала нафту та продукти її перегонки, пластмаси та полімерні матеріали, засоби наземного транспорту, машини та обладнання, тощо.

 

Імпортні операції здійснювало 321  підприємство імпортер.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортованої продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства металургійного комплексу, машинобудівні, переробні та торговельні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел.