США найбільший донор військової допомоги Україні

Сполучені Штати продовжують рішуче підтримувати Україну та надавати їй зброю та техніку, фінансову, гуманітарну та консультаційну допомогу.

США тісно співпрацюють з союзниками і партнерами, аби змусити росію заплатити за війну проти України, стримати можливі атаки на територію країн НАТО, а також щоб притягнути росію до відповідальності за звірства і воєнні злочини.

Президент США Джо Байден 20 лютого побував з неанонсованим візитом у Києві. Це перший візит американського лідера в Україну з початку повномасштабного вторгнення росії рік тому. Також це перший візит президента США в Україну з 2008 року. «Багато що змінилося з часу останньої поїздки. Сталися жахливі речі, вторгнення, але водночас українці проявили себе так, як дуже мало народів проявляли себе будь-коли у своєму захисті. І вони допомогли нам осягнути значення демократії», — сказав Байден. Після зустрічі з Президентом Зеленським, Президент Джо Байден оголосив, що Сполучені Штати через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надали понад $374 млн додаткової гуманітарної допомоги у відповідь на поточні потреби, спричинені війною путіна проти України.

Також, Україна безкоштовно отримала 105 одиниць енергетичного обладнання від USAID на суму понад $100 тис. Сполучені Штати передали Україні гуманітарну допомогу на $9,9 млрд, що перевищує загальну суму такої допомоги від інших країн та організацій.

США прихистили понад 80 тисяч біженців у рамках програми «Єднання для України». Програма дає право на в’їзд у Сполучені Штати Америки та перебування у країні терміном до 2 років за гуманітарним дозволом, так званим «гуманітарним паролем».

Агентство США з міжнародного розвитку у вересні 2022 року розпочало п’ятирічний проєкт підтримки фінансового сектора України на $33 млн.

США залишаються найбільшим донором військової допомоги Україні – її обсяг із лютого минулого року перевищив $23 млрд.

Нагадаємо, що першу після початку повномасштабної війни військову допомогу було виділено адміністрацією Джо Байдена 25 лютого – $350 млн. У березні 2022 року США виділили Україні військову допомогу на загальну суму $1,1 млрд, у яку увійшли зенітні системи, протитанкові системи Javelin, гранатомети, гвинтівки, кулемети, шоломи, бронежилети, бронебійні системи AT-4 та інше озброєння. Військової допомоги на $1,2 млрд Україна отримала від США у квітні. Зокрема, 24 квітня стало відомо, що Штати виділили іноземне військове фінансування для України ($320 млн) та ще 15 країн-союзників.

Торік у травні Україна отримала два пакети військової допомоги від США – на $150 млн і $100 млн.

1 червня Байден оголосив, що Штати нададуть Україні ракетні установки HIMARS та боєприпаси до них, Javelin, протитанкову зброю, артилерійські снаряди, гелікоптери та інше озброєння на суму $700 млн.

15 червня було оголошено ще один пакет допомоги на $1 млрд: він включав артилерію, засоби берегової оборони, боєприпаси для артилерійських та передових реактивних систем. 23 червня Україна отримала ще допомогу на $450 млн.

Три пакети військової допомоги Штати виділили у липні: 1 липня – $820 млн доларів, 8 липня – $400 млн, 22 липня – $270 млн.

У серпні США надали Україні військову допомогу на $2,3 млрд. А рекордний на той момент пакет Джо Байден оголосив на День Незалежності України – $2 млрд 980 млн. Цей пакет допомоги передбачав ЗРК NASAMS, снаряди для мінометів та артилерії, контрбатарейні радари, ракетні системи та інше озброєння.

У вересні обсяг американської військової допомоги Україні становив майже $3 млрд: 8 вересня – $675 млн, 15 вересня – $600 млн, 26 вересня – $450 млн, 28 вересня – $1,1 млрд.

У жовтні США виділили Україні три пакети військової допомоги на $625 млн, $725 млн і $275 млн, у листопаді – два пакети по $400 млн.

9 грудня було оголошено військову допомогу Україні на $275 млн, а завершили США рік допомогою на $1 млрд 850 млн (туди увійшли системи протиповітряної оборони Patriot).

6 січня США оголосили про виділення рекордного обсягу військової допомоги Україні – $3 млрд 75 млн. Він включає півсотні БМП Bradley, бронетранспортери, самохідні гаубиці, артилерійські та мінометні снаряди, боєприпаси для HIMARS, авіаційні та протитанкові ракети та інше озброєння. 19 січня стало відомо про допомогу ще на $2,5 млрд.

Сполучені Штати Америки мають чіткий план фінансування необхідної Україні допомоги практично на весь 2023 рік. Йдеться як про безпекову, так і про економічну, гуманітарну та енергетичну допомогу.

США  залишаються важливим торговельним та інвестиційним партнером Дніпропетровської області. Про високий рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності. Країна займає 8 місце серед експортерів з Дніпропетровської області та посідає 6 місце в імпорті товарів серед країн світу.

За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області завдяки військової агресії рф зменшився на 34,5% ($288,7 млн), що склало 4,6% загального обсягу експорту товарів з області. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у американських споживачів є чорні метали та вироби з них, частини до залізничних локомотивів, мідь та вироби з неї тощо.

Експортні операції здійснювали 76 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, переробної промисловості та машинобудівні підприємства.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортованої продукції):

Імпорт товарів з США у Дніпропетровську область складав $193,7 млн (4,9% від загального обсягу імпорту товарів з області) та зменшився у порівнянні з 2021 роком на 14%. Дніпропетровщина традиційно купувала нафту та продукти її перегонки, засоби наземного транспорту, машини та обладнання, пластмаси та полімерні матеріали тощо.

Імпортні операції здійснювали 336  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортованої продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства металургійного комплексу, машинобудівні, переробні та торговельні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел.