Туреччина продовжує надавати Україні політичну та стратегічну підтримку

Другий рік повномасштабного вторгнення рф проти України, Туреччина надає політичну та стратегічну підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України. Також є підтримка країни щодо обміну полоненими та зернової угоди. Анкара зацікавлена в участі у проєктах щодо відновлення інфраструктури України, зокрема, за участі турецьких будівельних компаній, готових долучитись до відбудови нашої країни.

Туреччина бере активну участь у різних гуманітарних ініціативах, закрила протоки в Чорне море для російських військових кораблів, що значно обмежує можливості агресора на південному напрямку. Країна робить все можливе, аби відновити роботу «зернового коридору» саме в рамках Чорноморської зернової ініціативи різними шляхами. Тут і дипломатичний вплив Туреччини, і економічні інтереси, й прагнення відновити певну стабільність в Чорному морі, яку в Анкарі пов’язують із участю росії в цій ініціативі.

Під час візиту Президента Володимира Зеленського до Стамбула, Україна та Туреччина підписали меморандум про співпрацю у сфері стратегічних галузей промисловості. Окремим двостороннім меморандумом закріплено домовленості щодо початку будівництва заводу з виробництва БПЛА «Байрактар».

В час війни першочерговими потребами є постачання, виробництво, розробки перспективного озброєння. «Байрактар ТБ-2» успішно зарекомендував себе на фронті, але є й літальний апарат «Акінджі» (Bayraktar Akinci), який літає на українських двигунах. Будуть й інші апарати, які використовуватимуть українське обладнання та двигуни. Рік тому були підписані контракти щодо базових речей і, не дивлячись на війну, вони реалізуються.

Туреччина з початку війни в Україні таємно передавала ЗСУ дрони, ракети з лазерним наведенням, захисне спорядження і бронетехніку. Однак нещодавно країна почала постачати моделі великокаліберних кулеметів Canik M2, які можуть використовуватися як сухопутними військами, так і поєднуватися з бронетехнікою. Турецький приватний виробник озброєння Canik поставив в Україну понад 600 таких кулеметів. Вартість поточної поставки перевищує $10 млн.

Президент Туреччини Р.Т. Ердоган повернув в Україну командирів полку «Азов» та інших підрозділів, які героїчно обороняли Маріуполь, а потім згідно з угодою, ініційованою українською стороною, були інтерновані до кінця війни на територію Туреччини. Рішення турецького лідера відпустити на батьківщину українських військових стало ще одним реальним підтвердженням його слів, що турецько-українська дружба лише посилюється.

Туреччина разом з Болгарією та Румунією – спільно очищатимуть Чорне море від мін, які потрапляють у їхні води внаслідок широкомасштабної війни росії проти України.

У лютому 2022 року Україна та Туреччина підписали Угоду про вільну торгівлю. Й навіть під час війни Україні потрібна реалізація готових українських продуктів. Туреччина є однією з найбільш закритих економік у світі й підписання такої угоди дозволяє нашим товарам зайти на турецький ринок по нульовій ставці. Туреччина значно розширює сектори, у яких українські компанії зможуть працювати на постійній основі, а Україна заохочує турецькі підприємства працювати у себе. Угода може дати щороку зростання 2% до ВВП.

Туреччина залишається важливим торговельним партнером Дніпропетровської області. Про рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності.

Турецькі підприємства найбільш зацікавлені у чорних металах та виробах з них, жирах та рослинних оліях, зернових культурах, насінні та плодах олійних культур тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $341,8 млн та зменшився у порівнянні з минулим роком на 45%.

99 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на турецький ринок, це підприємства металургійного комплексу, харчової та переробної промисловості.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Своєю чергою 543 підприємства імпортера регіону найбільше купували турецькі товари, а саме: електричні машини, нафту та продукти її перегонки,  прилади та апарати оптичні, фотографічні, інше. Імпорт товарів з Туреччини в Дніпропетровську область збільшився на 11,3% та складав $273,8 млн.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства металургійної, переробної промисловості та торгівлі.  

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел