Туреччина та Дніпропетровщина: особливості експортно імпортних відносин

З 26 по 28 квітня 2019 року відбудеться виставка «Turkey Expo Ukraine», що спрямована на активізацію багатогалузевої торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва між Україною та Туреччиною.

Розглядаючи можливості перспективного партнерства, Дніпропетровським інвестиційним агентством (DIA) проаналізовано зовнішньоекономічні відносини Туреччини з Дніпропетровською областю за минулий рік. Також варто зазначити, що Туреччина входить у ТОП-3 перспективних країн для розвитку українського експорту, відповідно до Експортної стратегії України на 2017-2021 роки.

Туреччина – індустріально-аграрна країна, основу економіки якої складають промисловість та постійно зростаючий сектор послуг, хоча традиційний сектор сільського господарства все ще становить близько 25% зайнятості населення. Автомобільна, нафтохімічна та електронна промисловості займають більшу долю у експорті, ніж традиційний сектор текстилю та одягу.

Валовий внутрішній продукт (ВВП) Туреччини у 2017 році досягнув $ 851.1 млрд. Обсяг ВВП Туреччини становить 1.37% світової економіки.

Туреччина є одним з найважливіших торговельних партнерів як України так і Дніпропетровщини. Минулого року за обсягом експорту з Дніпропетровської області Туреччина займала четверте місце, що підтверджується позитивним сальдо торговельного балансу у $ 376.7 млн.

Частка експорту Дніпропетровської області до Туреччини складає 22.6% від загальноукраїнського, що у грошовому еквіваленті дорівнює $ 532.4 млн.

З ТОП-5 основних видів продукції, що експортуються з області, найбільший обсяг займають чорні метали та вироби з них, жири та олії тваринного або рослинного походження. Незважаючи на те, що динаміка експорту вище згаданої продукції продемонструвала від’ємне значення, доля Дніпропетровської області у загальносвітовому експорті зазначеної продукції до Туреччини має стабільні показники. Також слід відмітити, що Дніпропетровщина майже у 2.5 рази збільшила експорт насіння і плодів олійних рослин до Туреччини у 2018 році.

У свою чергу Дніпропетровських бізнесменів цікавлять такі види турецької продукції: чорні метали (показник збільшився більше ніж у 2.5 рази, порівняно з 2017 роком), машини та механізми, їстівні плоди та горіхи, а також пластмаси та полімерні матеріали, динаміка імпорту яких демонструє позитивне значення.

Частка імпорту Дніпропетровської області з Туреччини складає 9% від загальноукраїнського, що у грошовому еквіваленті дорівнює $ 155.7 млн. У порівнянні з 2017 роком даний показник збільшився на 27.3%.

Наразі Урядами двох країн ведуться активна робота над положеннями Угоди про Зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною, основна мета якої – поглиблена лібералізація доступу до ринків по всіх товарних позиціях як промислових, так і сільськогосподарських.