У 2022 році спостерігається тенденція зменшення світового виробництва свинини

Значні коливання цін спостерігаються на світовому ринку свинини у першій половині 2022 року. Скорочення виробництва та ріст собівартості продукції впливає на поточну ринкову ситуацію.

За словами аналітика УКАБ  Максима Гопки, незважаючи на наявність перешкод як на світовому, так і на внутрішньому ринках, попит на свинину продовжує поступово зростати. Аналізуючи ситуацію на міжнародних ринках, вартість продуктів харчування для найбільших країн-виробників свинини зростає  також.

За даними USDA в галузі свинарства спостерігається спад: станом на 1 червня поголів’я свиней у США становило 72,5 млн, що на 1% менше, ніж на 1 червня 2021 року. Ринкові запаси живця свиней становили 66,4 млн голів, що на 1% менше, ніж минулого року. Кількість свиней, які залишилися для розведення, становила 6,17 млн голів, що також на 1% менше, ніж минулого року, але на 1% більше, ніж у попередньому кварталі. Щоквартальний звіт Міністерства сільського господарства США підтвердив подальше скорочення свинарства. Це означає, що фермери збільшили кількість свиноматок на забій, а поголів’я свиней скоротиться найближчими тижнями.  

Крім того Міністерство сільського господарства США прогнозує, що експорт скоротиться. Хоча наразі продаж свинини з США до Мексики та Канади стрімко зростає. У звіті USDA про експорт від 8 липня загальний щотижневий обсяг продажів на світовому ринку американської свинини склав 192,4 тис. т, що на 7% менше, ніж у цей час минулого року. Мексика була провідним імпортером (486 тис. т), за нею йшла Канада (403 тис. т) і Японія (253 тис. т). Натомість Китай практично припинив закупівлю свинини в США на початку 2022 року.

«У 2018 році значна частина поголів’я свиней в Китаї була вражена АЧС відтоді країна почала імпортувати велику кількість американської свинини. Коли поголів’я свиней у Китаї почало відновлюватися, імпорт продовжував надходити в країну. Ріст імпорту свинини з США склав  193% з 2018 по 2020 рік, що спричинило очевидний надлишок пропозиції м’яса в Китаї. Як наслідок, наприкінці 2021 року ціни на свинину впали, а Китай уповільнив імпорт, щоб підвищити внутрішні ціни, також допомогло вирішити цю проблему підвищення тарифів на м’ясо з США з 8% до 12% у січні 2022 року. Наразі в Китаї на свинину ціни зростають, що вказує на активізацію попиту на ринку. Якщо таке зростання продовжиться, Китай може стати активним гравцем на експортному ринку», – пояснює Максим Гопка. 

Схожа ситуація і на європейському ринку: очікується, що виробництво свинини скоротиться на 4,7% у 2022 році. В цьому році внутрішнє споживання в ЄС може зменшитися на 3,3%, що в середньому становить 31,7 кг на душу населення. З лютого 2022 року ціни на свинину в ЄС стрімко почали відновлюватись. Проте, зростання занепокоєння щодо стану навколишнього середовища, скорочення експортних перспектив до Китаю, стабільний ріст витрат на виробництво та нові спалахи африканської чуми свиней (АЧС) призводять до падіння виробництва у галузі свинарства. 

Німеччина, як одна з найбільших країн з виробництва свинини в ЄС, наразі фіксує скорочення поголів’я до рівня 1990-го року. Згідно з попередніми результатами Федерального статистичного управління (Destatis), станом на 3 травня 2022 року в Німеччині було вирощено 22,3 мільйона свиней, що є найнижчим зареєстрованим поголів’ям з моменту об’єднання Німеччини в 1990 році (30,8 мільйона голів). Порівняно з 3 листопада 2021 року поголів’я свиней скоротилося на 6,2%, або на 1,48 млн голів. Це третє значне падіння поспіль.

Можна спрогнозувати, що скорочення поголів’я буде спостерігатись й на далі, так як фіксуються нові спалахи АЧС у Нижній Саксонії, найбільшому регіоні з вирощування свиней у Німеччині. Зараз АЧС виявлено в промислових стадах свиней також у Північній Італії, хвороба наближається до Франції та Нідерландів. За даними європейської комісії, прогнозується, що виробництво значно скоротиться в Німеччині (-14%), Італії (-7,5%), а також у Польщі (-14%). У 2022 році очікується, що експорт свинини з ЄС скоротиться на 9,6%. Натомість Китай відновив поголів’я свиней, що ускладнює експорт з ЄС. Таким чином, робляться ставки на збільшення продажів свинини з ЄС до інших країн за кордоном: наприклад, до Японії, Філіппін, США та Австралії (+20%). 

«В Китаї спостерігається можливе збільшення імпорту свинини восени із-за стабільного попиту на внутрішньому ринку. За рахунок того, що ЄС значно просідає у виробничому циклі свинини і не зможе наростити темпи експорту, США мають можливість знову почати активно завозити свою свинину до Китаю. А враховуючи те, що наразі поголів’я в США скорочується, ціни на внутрішньому ринку будуть тільки зростати, що в свою чергу може активізувати роботу галузі в майбутньому», — прогнозує експерт.

Джерело: www.ucab.ua