Ведення бізнесу
Після складного початку року, другий квартал 2025-го приніс позитивні зміни в динаміці малого бізнесу в Україні. Кількість новостворених ФОП перевищила кількість закритих, що свідчить про поступову стабілізацію підприємницького середовища. Про це йдеться у дослідженні аналітиків YouControl.Market.
Зміна трендів — початок року характеризувався різким скороченням кількості бізнесів, а вже у II кварталі ситуація не просто стабілізувалася, а й продемонструвала зростання.
«Ефект відкладеного попиту», спричиненого масштабною кібератакою на держреєстри на початку року, згас. Кількість закриттів повернулася до норми, скоротившись майже на 50% до 55 тисяч. Одночасно з цим суттєво пожвавилася ділова активність: у квітні-червні було зареєстровано майже 89,4 тис. нових ФОПів, що на 55% більше, ніж на початку року.
Таким чином, співвідношення кардинально змінилося: у другому кварталі на кожні 100 відкритих ФОПів припадало лише 62 закриття. Це дозволило малому бізнесу вийти на позитивне сальдо, і чистий приріст за квартал склав приблизно 34,4 тисячі підприємців.
10 провідних галузей практично повністю акумулюють найбільшу частку малого бізнесу — на них припадає понад 80% усіх відкриттів та 86% закриттів ФОПів.
За даними YouControl.Market, безумовним лідером за відкриттями мікробізнесів стала роздрібна торгівля. У другому кварталі в цій сфері зареєструвалося 31,4 тис. нових ФОПів — це на 113% більше, ніж у першому. Сектор ІТ посів друге місце за кількістю відкриттів (майже 9,9 тис. нових ФОПів).
Третє місце посіла категорія «Надання інших індивідуальних послуг» з показником 9,6 тис. відкриттів. До п’ятірки лідерів також увійшли транспорт і логістика та громадське харчування.
Усі провідні галузі показали впевнений приріст порівняно з початком року — від +14% в ІТ до +65−70% у транспортній, харчовій та оптовій сферах.
Закриття ФОПів за галузями суттєво скоротилися порівняно з піковим січнем-березнем. Хоча антирейтинг за кількістю закриттів очолює роздрібна торгівля, це приблизно вдвічі менше, ніж у 1 кварталі. Високі показники закриттів також спостерігалися в ІТ (9,1 тис.) та у сфері інших послуг (7 тис.). Важливо, що у провідних сферах у другому кварталі 2025 року закриттів було приблизно вдвічі менше, ніж у першому кварталі, і суттєво менше, ніж нових відкриттів.
Щодо закриття бізнесів, то картина теж покращилася в усіх регіонах. Київ залишається на першому місці за абсолютною кількістю закритих ФОПів, проте столиця тепер має позитивний баланс: нових бізнесів відкрилося майже на 4,5 тис. більше, ніж закрилося.
Джерело: https://minfin.com.ua