Україна розпочала застосування європейської митної системи NCTS Фаза 5

22 квітня 2024 року Україна перейшла на оновлену версію європейської митної ІТ-системи — NCTS Фаза 5, виконавши таким чином зобов’язання, взяте при вступі до Конвенції про процедуру спільного транзиту. Приєднання до Конвенції є умовою для вступу до Європейського Союзу та одним із ключових обов’язків України за економічною частиною Угоди про асоціацію з ЄС. 

Що змінилося?

Відтепер український бізнес має подавати транзитні декларації відповідно до нових правил в оновлену транзитну систему — NCTS Фаза 5. Попередня версія системи (NCTS Фаза 4) приймати декларації вже не буде. Водночас вона працюватиме певний час (орієнтовно 2 місяці) з метою завершення та закриття переміщень, розпочатих до переходу на NCTS Фаза 5.

Для бізнесу, який використовує NCTS, перехід на Фазу 5 означає зміну окремих аспектів заповнення транзитних декларацій, зокрема в частині деталізації даних. Так, у компаній тепер є можливість декларувати продукцію не лише в розрізі окремих товарів, а й деталізувати інформацію на рівні домашніх накладних (так званий рівень House Consignment). Такий підхід є актуальним для консолідованих вантажів. 

Водночас усі правила і принципи застосування спільного транзиту, транзитні спрощення, залишаються актуальними та чинними.

У наступні роки передбачено розвиток NCTS-системи, зокрема, синхронний перехід усіх країн-учасниць Конвенції про процедуру спільного транзиту на NCTS Фаза 6.

Як подавати транзитні декларації? 

Тепер український бізнес може подавати митні декларації до NCTS Фаза 5 трьома способами:

  • через Портал трейдера. Інструкція з покроковою процедурою подання декларації через Портал трейдера доступна за посиланням
  • через «Єдине вікно». Інструкція з покроковою процедурою подання декларації через «Єдине вікно» доступна за посиланням.
  • із використанням брокерського програмного забезпечення. Інструкція з покроковою процедурою подання декларації доступна за посиланням

Логін та пароль для доступу до Порталу трейдера можливо буде отримати в Особистому кабінеті на вебпортал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» за аналогією отримання доступу до Порталу трейдера NCTS Фаза 4.

Оновлені Методичні рекомендації щодо заповнення транзитних декларацій із використанням нового Порталу трейдера розміщені у підрозділі «Методичні та навчальні матеріали» розділу «Спільний транзит (NCTS)» на вебпорталі Держмитслужби. 

Джерело: https://business.diia.gov.ua