Україна в рейтингах і індексах прозорості

Іноземні та національні платформи моніторять можливості України

Прозорість у державній політиці завжди є ключовим фактором для забезпечення відкритого й ефективного управління та довіри громадян до влади. Україна, переживаючи складні часи, намагається зберегти свою позицію у міжнародних рейтингах та індексах прозорості. Які місця Україна посідає зараз у міжнародних «оцінках прозорості», і чому вони особливо важливі для нас під час повномасштабного вторгнення.

Міжнародні рейтинги та індекси прозорості, у яких присутня Україна

Вакантне місце: Україна в рейтингах і індексах прозорості

Open Data Maturity Report (ODM). Україна приєдналася до цього дослідження у 2020 році, і лише за три роки вже посіла 2-ге місце серед 35 країн. Це свідчить про швидкий та ефективний розвиток сфери відкритих даних у нашій країні. Open Data Maturity Report (ODM) дає можливість систематично відстежувати, наскільки країна розвивається у відкритості даних і як можна її поліпшити.

Corruption perceptions index (СРІ). В Індексі сприйняття корупції за 2020–2022 роки Україна отримала лише 33 бали зі 100. Це свідчить про високий рівень корупції і про те, що потрібно багато зусиль, щоб зробити український уряд більш прозорим та чесним.

Open budget survey (OBS). Якщо країна отримує оцінку вище 61 – вона публікує достатньо інформації, щоб громадяни могли добре розуміти, як витрачаються гроші з бюджету. Опитування ґрунтується на 228 питаннях для кожної з 120 країн, що беруть у ньому участь.

Legatum Prosperity Index. У 2021 році Україна посіла 78 місце у світовому рейтингу процвітання. Попередні роки були менш сприятливими: у 2020 році ми були на 92-му місці, у 2019 – на 96-му, у 2018 – на 99-му, у 2017 – на 112-му, у 2016 – на 107-му, у 2015 – на 70-му.

Global Right to Information Rating. Україна має сильне законодавство з права на доступ до інформації. Згідно з рейтингом, якість законодавчого регулювання права на доступ до публічної інформації є вищою, ніж у абсолютної більшості європейських держав.

Open Data Barometer. Станом на 2017 рік Україна презентувала себе, як «претендент на першість», однак не змогла потрапити до групи лідерів, які мали 65+ балів. З початку проведення індексування Україна піднялася на 25 позицій у цьому рейтингу.

EITІ – Extractive Industries Transparency Initiative. В останній оцінці Міжнародного Секретаріату ІПВГ зазначається, що Україна повністю виконала три коригувальні заходи, одним із яких є якість даних, також було досягнуто значного прогресу в частині даних щодо видобутку та повноти інформації.

Індекс оборонних компаній щодо боротьби з корупцією та корпоративної прозорості (DCI). Позицію «Е» для України, за методологією DCI, варто інтерпретувати, як низький рівень прозорості компанії та високий рівень корупційних ризиків.

Українські рейтинги та індекси щодо прозорості та підзвітності

Вакантне місце: Україна в рейтингах і індексах прозорості

Transparency International Ukraine із 2017 року досліджує, наскільки прозорою є діяльність органів місцевого самоврядування у містах України. Вони створили «Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України» і оцінюють, наскільки відкриті міські ради за 14 показниками. За останні три роки, з 2017 до 2020 року, середній рівень прозорості міст зріс на 53%. Отже, влада почала більше розкривати інформацію для громадян і дає їм можливість активніше впливати на події у містах.

Також був створений «Рейтинг підзвітності міст України», який допомагає визначити, наскільки обіцянки місцевої влади відповідають реальним діям і досвіду громади. Цей рейтинг містить 50 міст України, із них 5 лідерів є також серед «Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України», і ще 45 міст залежно від кількості населення упорядковані в порядку зменшення.

Щороку аналітичний центр «DiXi Group» випускає Індекс прозорості енергетики. Він використовується для визначення доступності інформації та її якості в галузі енергетики. У 2022 році аналітики зафіксували найнижчий рівень прозорості за останні п’ять років – усього 39 балів із можливих 100.

Центр політичних студій та аналітики «Ейдос» здійснив оцінку виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» у 2015 році. Результати показали, що рівень доступу до інформації та її прозорість у різних областях варіюються від низького до високого (від 1,78 бала до 4,69 бала). Дніпропетровська, Волинська і Хмельницька області були «недостатньо відкритими», а Житомирська, Луганська і Кіровоградська залишилися в аутсайдерах і були оцінені, як «частково закриті».

Рух «Чесно» провів аналіз відкритості місцевих та обласних рад під час війни. Запити містили 11 маркерних питань щодо роботи рад з 24 лютого до кінця липня 2022 року. Ці запити служили критеріями для оцінки ситуації. Дослідники розглянули інформацію про засідання міських та обласних рад, оголошення про їх скликання, порядок денний, ухвалені рішення, записи голосувань і наявність відеозаписів або стенограм. Крім цього, вони також досліджували інформацію про засідання комісій міських та обласних рад, зокрема оголошення, порядок денний, прийняті рішення й можливість громадян брати в них участь.

Компанія «Ю-КОНТРОЛ» використовує онлайн-сервіс YouControl для автоматизованого аналізу публічних даних про бізнес-суб’єктів. Вони впровадили два інструменти: «Експрес-аналіз контрагента» та «Аналіз тендерів». За допомогою цього програмного забезпечення можна швидко виявити можливі ризики при співпраці з іншими компаніями в різних сферах бізнесу. Ці ризики можуть вказувати на проблеми з відповідністю законам, збереженням репутації, виконанням фінансових зобов’язань перед банками, співробітниками та іншими контрагентами. У найгіршому випадку це може призвести до втрати можливості нормально працювати і підтримувати бізнес-активності. Таким чином, це допомагає забезпечити прозорість у бізнесі, публічних закупівлях і боротьбі з незаконними фінансовими операціями, фінансуванням тероризму й поширення зброї масового знищення.

Отже, для України дуже важливо належати до списку країн, яких оцінюють за різними методиками, щоб визначити, наскільки ефективним і підзвітним є державне управління. Різні рейтинги та індекси, які вимірюють рівень відкритості та прозорості, зазвичай фіксують позитивні зміни в роботі нашої країни.

Хоча війна суттєво не вплинула на позиції України в цих рейтингах та індексах, можливе зниження її позицій у майбутньому. Але попри це Україна поступово збільшує обсяг відкритої інформації – що може стати позитивним знаком. Отже, Україна може швидко поліпшити свої показники в цих рейтингах.

Як зараз, так і після перемоги Україна зосереджується на відновленні на всіх рівнях: економічному, соціальному, політичному та демократичному. Тому вкрай важливо відновити інструменти, які працювали до війни, та забезпечити прозорість у всіх процесах.

Джерело: https://mind.ua/