Ведення бізнесу
9 вересня Світовий банк, Європейська Комісія та Уряд України у співпраці з партнерами презентували спільний звіт з обʼєктивною та незалежною оцінкою нинішніх потреб на відбудову та відновлення України у розмірі $349 мільярдів.
«Спільними зусиллями ми уже розпочали відбудову на деокупованих українських територіях, проте відновлення потребує комплексного підходу та мобілізації спільних ресурсів українського Уряду та міжнародних партнерів. Оцінка руйнувань та визначення потреб на відновлення, яку ми сьогодні презентуємо, закладає міцну основу для національного Плану відновлення та є передумовою його ефективного фінансування», — заявив Премʼєр-міністр Денис Шмигаль.
«Україні необхідно 349 мільярдів доларів для відновлення та відбудови. Це перший підтверджений незалежний та обʼєктивний звіт про втрати України від війни та потреби у відновленні станом на 1 червня. Критичні потреби на короткостроковий період (до 36 місяців) — $104,5 млрд. Уряд України підготував програму невідкладного відновлення. Для цих потреб необхідно $3,4 млрд. Наголошу, що саме ця незалежна оцінка є валідною для всіх міжнародних партнерів у плануванні відбудови. З допомогою партнерів — до великої відбудови України!» — повідомив Олексій Чернишов.
Оцінка наслідків війни охоплює період з 24 лютого по 1 червня 2022 року. Найбільші збитки від пошкоджень — у житловому, транспортному, торговельному та промисловому секторах. Найбільших руйнувань зазнали Донецька, Запорізька, Київська, Луганська, Чернігівська та Харківська області. Очікується, що в найближчі місяці ця цифра зросте, оскільки війна триває.
У звіті йдеться, що порушення економічних потоків та втрат виробництва, а також додаткові витрати, пов‘язані з війною оцінені в $252 млрд.
Результати RDNA є попередніми — пошкодження, збитки й потреби, наведені у звіті, слід розглядати як мінімальні.
«Російське вторгнення в Україну і надалі призводить до жахливих втрат: від численних жертв серед цивільного населення і переміщення мільйонів людей — до широкомасштабного руйнування будинків, підприємств, соціальних установ та економічної діяльності», — зазначила Анна Б’єрде, пані Віцепрезидент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії.
Також пані Віцепрезидент зазначила, що перед Урядом України зараз постало складне завдання збалансувати відновлення з невідкладними потребами країни, включаючи основні державні послуги, як-от: охорона здоров’я, освіта та соціальний захист. Ці послуги мають вирішальне значення для запобігання подальшому погіршенню умов життя й зростанню рівня бідності в Україні. RDNA допоможе визначити пріоритети для відновлення, а Світовий банк продовжує підтримувати безперервність надання основних державних послуг.
У звіті зазначається, що потреби на відновлення та відбудову соціального й виробничого секторів та інфраструктури складають $349 млрд, що в 1,5 раза перевищує ВВП України у 2021 році. Згідно з оцінкою RDNA, впродовж наступних 36 місяців необхідні $105 млрд для задоволення нагальних потреб, як-от: відновлення систем освіти та охорони здоров’я та інфраструктури, підготовка до майбутньої зими шляхом відновлення тепло- та енергопостачання будинків, підтримка сільського господарства та ремонт життєво важливих транспортних маршрутів. Дотримання безпеки у розборі завалів та знешкодження вибухових речовин, включаючи наземні міни, також вимагає значних витрат.
«Україна бореться за демократію та наші спільні цінності. ЄС не несе таких жертв як Україна, але ми мобілізуємо всі наші інструменти для забезпечення найнагальніших потреб, у тому числі житла для внутрішньо переміщених осіб та відновлення критичної інфраструктури. З початку жорстокої та незаконної агресивної війни Росії проти України, ЄС мобілізував 10 мільярдів євро у вигляді фінансування, гуманітарної, екстреної та військової допомоги для України. У планах — виділення ще 5 мільярдів євро фінансування. ЄС буде проходити кожен крок з Україною у відновленні демократичної, незалежної та процвітаючої країни на її шляху до Євросоюзу», — заявила Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Уряд України вивчає конкретні потреби регіонів напередодні зими. Плани відновлення і відбудови, специфічні для кожної сфери, розробляються на основі нагальних пріоритетів, та слугують основою для подальшої програми дій.
Світовий банк і Європейська Комісія підтвердили свою незмінну підтримку Уряду України. Зважаючи на те, що війна триває, в майбутньому необхідно буде здійснювати подальші оцінки руйнувань, збитків та потреб на відбудову / відновлення в Україні.
Презентація відбулася у Брюсселі за участі Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, пані Віцепрезидент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії Анни Б’єрде, Президентки Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та Міністра розвитку громад і територій України Олексія Чернишова.
Резюме звіту за результатами RDNA в Україні можна завантажити тут. Допомогу Уряду України у підготовці RDNA надала Київська школа економіки (KSE).
Довідково:«Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення / Rapid Damage and Needs Assessment (RDNA)» є першою комплексною оцінкою наслідків війни у двадцяти секторах. Вона також окреслює потреби у фінансуванні для стійкого, повсюдного і сталого відновлення та відбудови й пропонує дорожню карту для планування.
Джерело: https://www.minregion.gov.ua/