Українські МСП працюють у режимі збереження та стикаються з невизначеністю — дослідження ЄБРР

Після трьох років повномасштабної війни більшість малих і середніх підприємств (МСП) України стикаються зі стратегічною та тактичною невизначеністю і працюють у «режимі збереження». Про це свідчить нове дослідження, проведене Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). У межах дослідження було опитано підприємства з різних регіонів України, що працюють у виробничій сфері та сфері послуг. Метою дослідження було оцінити, як бізнес адаптувався до умов війни на третьому році повномасштабного вторгнення рф.

Підприємства активно шукають стабільні ринки, зосереджуючись на західних ринках, і водночас постійно прагнуть знайти способи подолати виклики та обережно адаптуватися, йдеться у звіті.

Згідно з результатами 90% опитаних підприємств продовжують працювати на повну потужність, ще 10% — частково. Для порівняння: у другий рік війни ці показники становили 85% і 14% відповідно.

Попри складну ситуацію, зросла частка компаній, які збільшили чисельність персоналу — з 13% у другий рік війни до 25% у третій. Водночас 41% підприємств повідомили про скорочення штату, що перевищує показник попереднього року (34%). Лише 17% підприємств повідомили про зростання прибутку в річному вимірі.

У разі продовження війни ще щонайменше на рік або більше, 61% компаній планують зберегти поточний рівень активності (у другий рік таких було 64%), а частка підприємств, які мають намір диверсифікувати діяльність або розширюватися, залишається стабільною — 14%.

Прогнози щодо майбутнього залишаються змішаними:

  • 51% вважають, що ситуація не зміниться,
  • 29% очікують погіршення,
  • 13% передбачають зростання,
  • 1% — закриття бізнесу,
  • ще 6% не змогли дати прогнозів.

У порівнянні з попереднім роком зменшилась частка респондентів із позитивним очікуванням (на 4 відсоткові пункти), тоді як частка з негативним — зросла (на 5 пунктів).

Серед головних викликів, з якими стикаються МСП, залишаються:

  • дефіцит кадрів,
  • складність у прогнозуванні,
  • зниження попиту,
  • зростання витрат.

Серед позитивних тенденцій — диверсифікація продукції, впровадження інновацій, активніше використання штучного інтелекту, автоматизація та підвищення ефективності операційної діяльності.

Дослідження проводилося у два етапи: якісне опитування (16 інтерв’ю з експертами) та кількісне опитування (152 телефонні інтерв’ю з підприємствами у виробничій сфері та сфері послуг по всій Україні, за винятком тимчасово окупованих територій). 

Проєкт реалізовано за фінансової підтримки Швейцарії через Фонд підтримки малого бізнесу ЄБРР (Small Business Impact Fund) та Європейського Союзу через програму «Жінки в бізнесі».

ЄБРР продовжує підтримку українських МСП, надаючи фінансову та консультативну допомогу, гранти, підтримку релокації, участь у міжнародних виставках, консультації з антикризового управління, пряме й опосередковане фінансування тощо. Загальний обсяг фінансування МСП з боку ЄБРР з 2016 року до кінця 2024 року сягнув близько 465 млн євро.

З початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року ЄБРР спрямував понад 7,6 млрд євро на підтримку України. Допомога приватному сектору залишається ключовим пріоритетом Банку нарівні з енергетичною безпекою, критичною інфраструктурою, продовольчою безпекою та торгівлею.

У попередні роки фінансування досліджень також надавали:

  • Європейський Союз,
  • Сполучені Штати Америки — через Фонд підтримки малого бізнесу ЄБРР,
  • Швеція — через програму «Жінки в бізнесі».

*Донорами Фонду підтримки малого бізнесу ЄБРР є Італія, Ірландія, Південна Корея, Люксембург, Норвегія, Велика Британія, США, Швейцарія, Швеція, Японія та Фонд технічного співробітництва TaiwanBusiness-EBRD.

Джерело: https://www.ebrd.com/