Умови ведення бізнесу в Дніпропетровській області

Чверть опитаних підприємців Дніпра понесли втрати від 10 млн$

Втрати підприємців у Дніпропетровському регіоні за півтора роки повномасштабного вторгнення є доволі суттєвими. Четверта частина опитаних бізнесів – 25% – втратили понад 10 млн$ за цей час. Водночас 38% повідомляють про втрати від 1 до 10 млн$, а 31% – про втрати до 1 млн$. Жодних втрат не понесли тільки 6% компаній.

Загальна оцінка ведення бізнесу в Дніпрі, за результатами опитування, яке четвертий рік поспіль проводить Європейська Бізнес Асоціація серед своїх регіональних офісів, становить 2,25 балів за 5-ти бальною шкалою. Минулого року цей показник складав 1,88 балів.

Більшість підприємців, а саме 69% повідомляють, що їм складно вести бізнес в регіоні, з них 6% стверджують, що дуже складно. Усього, 94% вважають, що умови ведення бізнесу погіршились чи суттєво погіршились порівняно з довоєнним часом. До того ж, у роботі 63% компаній наразі існують певні обмеження.

Негативними факторами впливу на умови ведення бізнесу у Дніпрі, окрім близькості до фронту та обстрілів, підприємці називають корупцію, зниження купівельної спроможності населення, мобілізацію працівників та пов’язані з нею труднощі щодо виїзду у короткотермінові відрядження за кордон, бронювання співробітників, відтік персоналу. 

У 56% компаній Дніпропетровського регіону мобілізовані до 20% від військовозобов’язаних працівників, у 13% – більше 20%. Водночас у третини, а саме у 31% немає мобілізованих співробітників.  

Серед опитаних підприємців у 2023 році 63% не здійснювали релокейт офісу чи виробництва, оскільки не було потреби, 25% – не мали такої можливості. Обидва показники збільшилися відносно минулорічного опитування, де 56% респондентів повідомляли, що в релокейті не було потреби, а 19% – що не було такої можливості.  

Задовільну оцінку від підприємців Дніпровського офісу Асоціації отримали усі органи місцевої влади, з якими взаємодіє бізнес, зокрема регіональна податкова служба, митниця, міська рада, ОВА, Нацполіція, суди та ТЦК СП (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Попри труднощі воєнного часу, представники бізнесу в Дніпрі залишаються активними та будують плани на майбутнє. До кінця року підприємці мають в планах диджиталізацію бізнес-процесів, вихід на нові ринки, розширення бізнесу. У те, що війна закінчиться наступного року вірять 38% підприємств у Дніпрі, ще 31% вважають, що війна завершиться протягом наступних трьох років.

Успіх повоєнного відновлення регіону та його економіки, на думку підприємців, буде залежати від успішної відбудови інфраструктури, енергетичних обʼєктів та житла, розвитку промисловості, зниження податкового навантаження та боротьби з корупцією.

Довідково: 

Опитування проводилось серед членських компаній Дніпровського офісу Європейської Бізнес Асоціації з 4 до 24 липня 2023 року. Загальна новина доступна за посиланням.

Джерело: https://eba.com.ua