Умови ведення бізнесу в Дніпропетровському регіоні за останній рік

Умови ведення бізнесу в Дніпропетровському регіоні за останній рік змінились незначним чином. Це демонструють результати опитування Європейської Бізнес Асоціації серед своїх регіональних компаній. Так, загальна оцінка бізнес-середовища в Дніпрі складає 2,20 балів за 5-ти бальною шкалою (2,25 балів у 2023 році).  

 

Все ж, настрої бізнесу демонструють незначне погіршення. Складними умови роботи в регіоні називають наразі 75% підприємців, тоді як минулого року таких було 69%. Водночас 25% вважають їх задовільними.  

За минулий рік у регіоні скоротилася кількість компаній, що працюють у повному обсязі – з 38% до нинішніх 20%. Інші 80% працюють з певними обмеженнями.  

До нагальних викликів компанії відносять питання мобілізації та труднощі з бронюванням працівників. Також для Дніпропетровщини як для промислового регіону значний негативний вплив на ведення бізнесу мають відключення електроенергії. Серед компаній регіону 20% були змушені релокуватися в межах України, ще 10% були релоковані, але вже повернулися назад.  

У 60% компаній наразі в лавах ЗСУ перебувають до 20% співробітників, у 25% – 20-30%, у 5% – 30-40% працівників. Усього добровольці або мобілізовані серед працівників є в 90% опитаних компаній регіону. Ідею впровадження економічного бронювання при цьому підтримують 65% опитаних компаній.  

Серед факторів,  які позитивно впливають на ведення бізнесу, компанії зазначають налагоджені взаємини з місцевою владою, диджиталізацію державних послуг, активність релокованого бізнесу та людей, залучення бізнесу до процесів відбудови та підтримки ЗСУ, наявність держзамовлень, євроінтеграційний рух.  

Покращити умови ведення бізнесу, на думку респондентів, може забезпечення ефективної та прозорої процедури бронювання, відновлення й збереження інфраструктури та забезпечення прозорості законодавства й однакових «правил гри». 

Підприємці Дніпропетровського регіону традиційно задоволені роботою більшості органів місцевої влади, з якими взаємодіє бізнес, зокрема регіональної податкової служби, митниці, ОВА, Нацполіціі та судів. Водночас бізнес потребує покращення у взаємодії з міською радою (м. Дніпро) та ТЦК СП (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки). 

Втрати підприємців у регіоні з початку повномасштабного вторгнення є доволі суттєвими. Усі учасники опитування заявили, що понесли втрати, зокрема четверта частина (25%) – більше 10 млн$. Ще 30% повідомляють про втрати до 1 млн$, а 45% – про втрати в діапазоні 1-10 млн$.  

Другий рік поспіль, окрім підтримки діяльності в умовах воєнного стану, компанії зосереджуються на диджиталізації бізнес-процесів та виході на нові ринки. У завершення війни в наступному 2025 році вірять 35% респондентів, тоді як 25% вважають, що це трапиться протягом одного-трьох років, а 15% – що Україна в стані війни надовго. 

Успішна відбудова регіону, на думку бізнесу, має базуватись на боротьбі з корупцією та встановленні верховенства права, зміцненні обороноздатності, відновленні та диверсифікації енергетичної інфраструктури та логістики, сприятливому податковому середовищі, відновленні промисловості, зменшенні бюрократії, залученні приватних інвестицій та підтримці населення.  

Довідково:  

Опитування проводилося серед членських компаній Дніпровського офісу Європейської Бізнес Асоціації з 1 до 30 липня 2024 року. Загальна новина доступна за посиланням. 

Джерело: https://eba.com.ua