Управлінські процеси та стійкість територіальних громад до викликів війни

Як і Збройні Сили України та державні інституції, громади та органи місцевого самоврядування показали свою стійкість у перший рік повномасштабної війни. Органи місцевого самоврядування адаптовувалися до різних типів шоків, впроваджували унікальні програми та політики, десь робили помилки, у чомусь стикалися з проблемами. Весь цей досвід цінний для подальшого розвитку стійкості на локальному рівні. Це зафіксовано у дослідженні «Управлінські процеси та стійкість територіальних громад до викликів війни». В цій статті хочемо висвітлити окремі проблеми та практики для забезпечення такої стійкості.

Дослідження проводилось Центром соціологічних досліджень, децентралізації та регіонального розвитку KSE Institute у рамках проєкту «Стимулювання цивільно-військового партнерства для побудови стійкості України в умовах російської військової агресії» у вересні-грудні 2022 року за ініціативи командування Сил територіальної оборони ЗСУ за фінансування фонду Ганнса Зайделя в Україні.  Результати повного аналізу цивільно-військового співробітництва не є публічними та передані командуванню Сил територіальної оборони ЗСУ.  Проте для органів місцевого самоврядування та інших стейкхолдерів Центр підготував звіт із презентацією проблем та найкращих практик в управлінських процесах прогнозування та реагування на кризи, спричинені повномасштабною війною в Україні на місцевому рівні. 

Учасники дослідження визначили стійкість як співпрацю акторів на різних рівнях, єдність, компетентність, проактивність, адаптивність та життєздатність. 

У дослідженні  зробили акцент на управлінських процесах органів місцевого самоврядування, адже, як показали результати глибинних інтерв’ю, більшість стейкхолдерів бачать, що саме проблеми в управлінні є викликом для подальшого розвитку стійкості в їхніх громадах.  виділили такі управлінські процеси для аналізу: “Стратегічне продумування загроз та плану відповідей”, “Комунікація” та “Координація зусиль (співпраця)”. Ці процеси часто згадуються і в літературі про забезпечення стійкості на регіональному та місцевому рівні.

Ключовою ціллю проєкту було дослідити існуючі взаємозв’язки між різними акторами, що залучені до військово-цивільного співробітництва. Для цього було проведено 75 глибинних інтерв’ю та 8 стратегічних сесій з представниками місцевого самоврядування, державних органів на місцях, волонтерів та представників організацій, залучених до діяльності з розвитку стійкості та реагування на кризи, спричинені повномасштабним наступом росії. Глибинні інтерв’ю були проведені соціологічною агенцією ФАМА.

Ознайомитись зі звітом: Стійкість громад. Звіт із дослідження

Джерело: https://kse.ua/ua/