Успішний приклад для наслідування: досвід Польщі у впровадженні реформи децентралізації

Представники 16 об’єднаних територіальних громад Дніпропетровщини та Дніпропетровського регіонального інвестиційного агентства взяли участь у навчальній поїздці до Любліна з метою ознайомлення з кращими практиками у сфері житлово-комунального господарства. Навчальний тур було організовано Дніпропетровським Центром розвитку місцевого самоврядування за сприяння Програми «U-LEAD з Європою».

Делегація відвідала гміни Рокітно, Нємце та Острувек, міські ради Любліна та Любартова, познайомилася з польським досвідом децентралізації, реалізованими проектами та перспективами співробітництва. Програма була дуже насиченою і дала змогу усім учасникам делегації у повній мірі ознайомитися із досвідом польських колег у впровадженні реформи децентралізації.

До речі, Польща зараз – одна з найдинамічніших та найбільш сталих економік Європи, бо навіть криза 2008 року не зупинила економічного зростання в цій державі. З 2008 по 2015 рік ВВП Польщі зріс на 20%. Національний дохід на душу населення зріс на $5,4 тис. Середня зарплата за цей період зросла з $840 до $1,1 тис.

І представники Дніпропетровщини у повній мірі переконалися у цьому. Вони відвідали завод із сортування відходів, який почав працювати на території гміни Рокітно на початку 2017 року. Завод було побудовано за кошти швейцарського уряду та гмін – 72% та 28% відповідно. Цей проект є прикладом вдалої реалізації співпраці п’ятьох гмін та двох міст – Любліна та Свідніка, а його головною особливістю є виробництво електроенергії та тепла з біогазу.

Поляки дуже пишаються тим, що їм все ж таки вдалося реалізувати такий проект на своїй території, адже переговори по його реалізації тривали з 2004 року.

Польща впроваджувала свої реформи протягом восьми років, і цей процес триває й досі. Так, з 1 січня 1999 року впровадила трирівневу структуру територіального поділу воєводство-повіт-гміна. Важливим чинником було не тільки укрупнення воєводств з 49 до 16, але й одночасне зменшення владного впливу воєводи, як посадовця центральної виконавчої влади. Максимальну кількість питань, пов’язаних з повсякденним життям людей вирішує місцеве самоврядування на рівні громад. Саме такий шлях зараз проходить й Україна.

Наразі, Дніпропетровщина є найуспішнішою областю у впровадженні реформи децентралізації. Цьогоріч було створено 22 об’єднані громади. Загалом їх в регіоні – вже 56, але українським громадам доводиться реалізовувати їх у пришвидшеному темпі, надолужуючи втрачений час. Не дивлячись на перешкоди, у наших громад теж є вже успіхи. Так, представники ОТГ області розповіли польським колегам про стратегію децентралізації Дніпропетровщини та її секторальні напрями, про свої громади та проекти, які впроваджуються на їх територіях, про різні форми обміну досвідом. А головне – розповіли про бажання перетворити свої ОТГ на успішні європейські громади.

DIA активно підтримує процес децентралізації в області та активно працює з громадами. Так, з листопада минулого року DIA було проведено 17? семінарів для представників громад з метою розробки інвестиційної складової стратегій розвитку, яка б включала запровадження місцевих преференцій та створення інвестиційно-привабливих територій.

Також програма візиту передбачала відвідування комунальних обʼєктів гмін, зокрема на яких реалізуються інвестиційні проекти з підвищення енергоефективності. Серед них – термомодернізація будівель, сонячні панелі, котельні на альтернативному паливі, очисні споруди та вуличне освітлення.