Велика чи мала переробка? На чому має сфокусуватися агросектор

Одномоментно і швидко переключитися на переробку в аграріїв не вийде, оскільки це потребує значних інвестицій і наявності ринків збуту. Тобто гроші й час у перспективі здатні зробити з України великого гравця на ринку продукції з доданою вартістю, але зараз потрібно зосередити всі зусилля на стабілізації роботи агросектору.

Ще влітку уряд України запустив програму грантів для переробної промисловості, й розвиток агропереробки став одним із ключових стратегічних пріоритетів.

“Ми отримали близько 1,5 тис. грантових заявок. Більше половини з них — на організацію переробки. Фактично держава фінансує невеликі проєкти. Це доволі дорога програма, незважаючи на те, що вона передбачає надання 8 млн грн в одні руки. Сукупне фінансування грантів на переробку складає 1,4 млрд грн, але потенціал маємо в 10-15 разів більший”, – зазаначив Денис Кудін, перший заступник міністра економіки України

За словами Дениса Кудіна, якщо бізнес хоче повернутися до прибутковості, то агровиробникам потрібно виходити за межі традиційної діяльності — вирощування і продажу сільгоспкультур. Варто шукати рішення в подовженні ланцюгів створення доданої вартості, тобто включати до портфелю діяльності ще й переробку. В такому випадку одразу суттєво знижується вартість логістики, адже обсяг експорту в тоннах скорочується, а заробіток виробника в доларах — зростає.

«Рішення ми можемо знайти тільки в подовженні ланцюгів створення доданої вартості, тобто додавання до портфелю, навіть в умовах війни, крім вирощування, ще й переробки. Наприклад, якщо взяти експорт кукурудзи, або ж переробити її й експортувати біоетанол, то валютна виручка збільшується втричі. Тому, на думку Міністерства економіки, ключовий вихід у нинішній ситуації полягає у прискореному стимулюванні розвитку агропереробки», — зазначив Денис Кудін під час презентації результатів аналітичного дослідження «Аналіз впливу війни на агросектор України».

Проте гравці ринку зауважують — зважаючи на ситуацію, а в агросекторі це стрімке скорочення площ, зниження врожайності, відсутність обігових коштів, насамперед потрібно зосередитись на швидких рішеннях, які зможуть утримати сектор від подальшого падіння.

“Створення сприятливих умов для переробки більш актуальне в довгостроковій перспективі, а зараз потрібні інші швидкі рішення — скорочення термінів перевірок накладних, оптимізація черг на кордоні, зменшення вартості логістики. Фокус має бути на відновленні рівня врожаю та стабільності агросектору, а тільки потім має йтися про переробку”, – зазначив Айварас Абромавичус, ексміністр економічного розвитку і торгівлі України

Також Айварас Абромавичус вважає, що на даному етапі важливо, щоб держава не впроваджувала нових законодавчих ініціатив, які б погіршили стан аграрного сектору.

Про те, що в аграріїв головна мета зараз — вижити, говорить і голова ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» Андрій Дикун. Він додає, що дрібна та мала переробка не врятує українських фермерів.

“Наша переробка, майбутня додана вартість має базуватися на великих індустріальних переробках, великих проєктах. Молочній галузі цікавий переробний завод з інвестиціями від $100 млн, а не 8 млн грн. І ми розуміємо, що про таку серйозну переробку, яка дасть нам перевагу, зокрема й на європейському ринку, на сьогоднішній день ми навіть не думаємо. Зараз такі інвестиції ніхто не дасть, і держава не профінансує. Це буде на часі після перемоги”, – зазначив Андрій Дикун, голова ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада».

Джерело: https://agroportal.ua/