Відродження українського бізнесу в умовах війни: аналітика за 2 місяці

Центр розвитку інновацій спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту та Національним проєктом із розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес провели аналіз даних щодо реєстрації нового бізнесу в Україні за два місяці від початку повномасштабної війни з розбивкою по юридичних особах та ФОПах, видам економічної діяльності та регіонам.

Аналіз показав, що українці вірять в перемогу та швидко адаптуються. Зокрема, за два місяці війни реєстрація нового бізнесу вже наблизилась до 50% від довоєнного аналогічного періоду квітня 2021 року. При цьому, адаптація до війни відбувається швидше, ніж до пандемії COVID-19 — вже зареєстровано на 29% більше нових бізнесів, ніж у відповідний період квітня 2020 року.

Статистичні показники підготовлено на основі даних «Економічного профайлу» та платформи Vkursi.

Економіка по всій країні починає поступово оживати: з’являються нові підприємства, ФОПи, бізнес повертається до роботи на тих територіях, де це можливо. Фактично відновлення реєстрації нових бізнесів почалося 22-23 березня, коли були зареєстровані перші ФОПи, ТОВ та одне КП. До цього активно реєструвалися лише благодійні фонди та громадські організації (БФ та ГО).

Загалом за час двох місяців війни, у період з 24 лютого по 24 квітня 2022 року, в Україні зареєстровано 14 420 нових підприємців. З них — 12 255 ФОП та 2 165 юридичних осіб, у числі яких — 78% БФ та ГО. 

 

Примітка. Абсолютні цифри насправді не відображають кардинальних змін, що відбулися у бізнес-кліматі в регіонах. Цьому питанню буде присвячена окрема аналітика.

Слід зазначити, що серед 2 165 юридичних осіб, які було зареєстровано у період з 24.02.22 по 24.04.22, 78% — БФ, ГО та департаменти ОМС22% новозареєстрованиx юридичних осіб мають статус прибутковості, або 480 всього по Україні. Серед них найбільше зареєстровано за такими видами діяльності:

  • Вирощування зернових, бобових культур і насіння олійних культур — 47
  • Неспеціалізована оптова торгівля — 38
  • Комп’ютерне програмування — 27
  • Будівництво житлових і нежитлових будівель — 21
  • Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин — 18 

Регіони, в яких найбільше зареєстровано прибуткових організацій:

  • м. Київ — 93
  • Львівська область — 54
  • Дніпропетровська область — 41
  • Івано-Франківська область — 35
  • Хмельницька область — 33
  • Одеська область — 27

Відновлення реєстрації нових прибуткових підприємств та ФОПів відзначається з 22-23.03.22, тобто відбувається 1 місяць та 1 день. Було зареєстровано одне комунальне підприємство (спеціалізація за КВЕД — агросектор) у Волинській області та два ФОПи на Львівщині, які задіяні в ІТ-сфері та консалтингу. Вже 23.03.2022 відбулась реєстрація юрособи (спеціалізація за КВЕД — агросектор) у Львівській області. Також 22.03 та 23.03 реєстрація перших 2 та 8 ФОПів відповідно — у Львівській, Тернопільській областях та один — Бучацького району Київщини. Ix спеціалізація — ІТ, торгівля, ІТ, консалтинг та будівництво.

Загалом, за два місяці повномасштабної війни, зареєстровано 14 420 новиx суб’єктів господарської діяльності, 85% або 12 255 — ФОП. Важливий внесок у це зробили схвалені у березні податкові пільги для ФОП та відновлення онлайн реєстрації в Дії (з 28.03.2022). В результаті це сприяло різкому пожвавленню реєстрації ФОПів, у тому числі громадян, які напевно є переселенцями з атакованих ворогом областей, але їx офіційна адреса зберігається за місцем реєстрації в демографічному реєстрі.

Слід підкреслити, що адаптація українців до шоку повномасштабної війни відбувається швидше, ніж до шоку карантину зумовленого пандемією COVID-19. У період з 01-24.04.2022 вже зареєстровано на 29% більше нового бізнесу у порівнянні до відповідного періоду у 2020 році.

У 2020 році, за цей період, було зареєстровано всього 8 373 суб’єктів підприємницької діяльності, серед яких 1 950 — юридичних осіб та 6 423 — ФОПи. А за 01-24.04.2022 було зареєстровано 11 789, серед яких 1 638 — юридичних осіб та 10 151 — ФОПів.

Можна припустити що це пов’язано перш за все з урядовою програмою стимулювання розвитку підприємництва — шляхом надання на період з 01.04.2022 до припинення/скасування дії воєнного стану:

  • права на використання спрощеної системи оподаткування бізнесу (ФОП та юридичним особам) з оборотом до 10 млрд грн;
  • зменшено ставку єдиного податку з 5% до 2 % від обороту без ПДВ; 
  • звільнення від сплати єдиного податку платників 1 та 2 груп;
  • звільнення від плати за землю та екологічного податку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або які були тимчасово окуповані збройними формуваннями рф та інше.

Проте, слід зазначити, що такі податкові пільги значно вплинуть на доходи місцевих бюджетів. Для контролю за сплатою податків, появою нового бізнесу, динамікою підприємців, аналізу їх бізнес-зв’язків та активів тощо, територіальним громадам необхідно володіти даними про реальний стан економіки.

Для цього Центр розвитку інновацій надає для тестування безоплатний доступ для використання системи Економічний профайл (VkursiHromada).

Також Центр розвитку інновацій спільно з Офісом розвитку підприємництва та експорту та Національним проєктом із розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес планують розвивати дослідження бізнес-клімату, стану та потреб бізнесу, громад, окремих секторів та регіонів щодо місцевого економічного розвитку, успішних кейсів та інструментів стимулювання підприємництва й експорту.

Запрошуються зацікавлені експерти, аналітичні центри, органи влади, бізнеси та бізнес-асоціації, медіа долучатися до співпраці (контактна е-скринька: info@cid.center).

Джерело: https://business.diia.gov.ua/