Війна в Україні впливає на світові настрої у сфері нерухомості

Згідно досліджень FDI Intelligence геополітичні ризики та санкції ускладнюють довгострокові зобов’язання забудовників. Забудовники та інвестори в нерухомість стикаються зі зростаючою невизначеністю у своїх будівельних проєктах, оскільки війна в Україні та економічні санкції проти Росії посилюють і без того зростаючі ціни на енергоносії та нестачу будівельних матеріалів.

Керівники компаній, які були присутні на MIPIM, одному з найбільших європейських заходів у сфері нерухомості, що проходив у Каннах, Франція, в березні, висловили стурбованість щодо ризиків для поточних проєктів, особливо в Центральній та Східній Європі (ЦСЄ)

Настрої країн ЦСЄ стурбовані впливом військових дій в Україні, оскільки лінія фронту конфлікту наближається до їхніх кордонів. Їхні внутрішні ринки нерухомості раніше процвітали завдяки великому припливу російського та азіатського капіталу.

“У всіх країнах, що межують з Росією, люди будуть трохи обережнішими”, – сказав Хеннінг Кох, генеральний директор Commerz Real, глобального підрозділу нерухомості групи Commerzbank, під управлінням якого перебуває близько 35 млрд. євро активів.

Після того, як російський капітал зник з поля зору після введення міжнародних санкцій, азіатські інвестори, які раніше були дуже активні в гонитві за прибутковістю інвестицій вище середнього в регіоні ЦСЄ, також обережні.

“Зараз у випадку з Україною ми дійсно не знаємо, чи знайдемо рішення протягом шести місяців, чи це глибокий сценарій”, – говорить Барха Мехмедагич, гкерівник відділу інституційного продажу та групового казначейства в Commerz Real. “Азіатські інституційні інвестори, які в минулому були дуже зацікавлені у східноєвропейському ринку через зростання прибутковості, зараз перебувають у паузі та стежать за ситуацією в Україні”.

Війна також посилила нестачу будівельних робітників у країнах Східної Європи. За даними BNP Paribas, у Польщі, де українські робітники складають 11% робочої сили будівельного сектору, відтік тих, хто повертається в Україну для участі у бойових діях, чинить значний вплив.

Але його відлуння відчуваються по всьому ланцюжку створення вартості нерухомості, далеко за межами регіону ЦСЄ, оскільки ціни на виробничі ресурси зазнають дедалі більшого тиску.

Пан Кох каже, що деякі забудовники, ймовірно, зіштовхнуться з проблемами у своїх проєктах, “особливо якщо вони вже взяли на себе зобов’язання щодо форвардних контрактів, але не зафіксували свої витрати”.

Після вторгнення в Україну різко зросли ціни на енергоносії та на основні будівельні матеріали.

Амр Соліман, засновник і генеральний директор Mountain View, одного з найбільших забудовників Єгипту, який зараз будує три нових міста в країні, сказав, що зростання цін на сталь зробило будівництво більш ризикованим.

“Наразі це великий ризик через ланцюжок поставок. У Єгипті існує величезний попит на будівництво з боку уряду та приватного сектору. Цемент – не така велика проблема для Єгипту, оскільки у нас багато цементних заводів, але ціни на сталь стали дуже високими, тому що 30-40% сталі надходить з України та Росії”.

Ціни на сталь у Європі зросли на 22% за тиждень після вторгнення Росії в Україну та досягли 1160 євро за тонну, згідно з даними Kallanish Commodities.

Зростаючі ціни на ключові виробничі ресурси посилюють і без того тісний ринок, оскільки пожвавлення будівництва, яке відбулося в Європі в 2021 році, вже ускладнило пошук основних будівельних матеріалів, включаючи цеглу, черепицю та вироби з пластику.

 Джерело: www.fdiintelligence.com