Війна в Україні збільшує глобальні ПІІ в природний газ

Construction. Liquid Natural Gas Refinery in Qatar, with warehouse. (Photo by Tim Motion/Construction Photography/Avalon/Getty Images)

Проблеми з постачанням та наростальний попит сприяють інвестиціям у галузь.

Інвестиції в розробку природних газових ресурсів різко зросли в першій половині року, оскільки війна в Україні змушує країни Заходу шукати альтернативи російському газу.

У перші шість місяців 2022 року було оголошено про дев’ять проєктів прямих іноземних інвестицій (ПІІ) у видобуток природного газу на загальну суму близько 25 мільярдів доларів США, згідно з даними трекера нових інвестицій fDi Markets.

Нова географія газових інвестицій

Обсяг інвестицій у природний газ у першій половині цього року перевищив дані за весь 2021 рік, коли інвестори анонсували два проєкти з видобутку природного газу вартістю 5,05 млрд доларів.

«Нові проєкти зі зрідженого природного газу зумовлені головним чином короткостроковим збільшенням попиту на природний газ у Європі та Азії через війну Росії в Україні та подальші санкції та обмеження на експорт російського газу», — йдеться у серпневому звіті Rystad Energy. 

Переважна більшість анонсованих проєктів ПІІ з видобутку природного газу в першому півріччі припадає на Катар. QatarEnergy, державна компанія країни, підписала п’ять партнерських угод з великими міжнародними нафтовими компаніями для реалізації проєкту North Field East (NFE) вартістю 28,75 млрд доларів США, метою якого є збільшення потужностей країни з видобутку та зрідження. Серед міжнародних партнерів – французька TotalEnergies, італійська Eni, американські ConocoPhillips і ExxonMobil, а також британська Shell.

За даними ОЕСР, Катар займає третє місце у світі за запасами природного газу після Росії та Ірану.

Крім проєкту NFE в Катарі, західні інвестори оголосили про газові проєкти в таких країнах, як Ізраїль, Норвегія, Австралія та Нова Зеландія, посилюючи тенденцію, що виникла, згідно з якою інвестори з розвинутих країн більше схиляються до ведення бізнесу з подібними партнерами в інших розвинених країнах для пом’якшення геополітичних ризиків.

«Фундаментальні показники є сильними для продовження інвестицій у природний газ», — зазначає Ієн Том, директор відділу розвідки й розробки енергетичних консультацій Wood Mackenzie на Близькому Сході. Він додає, що збільшення інвестицій у природний газ триватиме, і що все більше нафтових і газових компаній прагнуть «збільшити частку газу у своєму видобутку» в середньостроковій і довгостроковій перспективі, оскільки газ «більш стійкий, ніж нафта, у сценарії швидкої декарбонізації». 

Глобальні енергетичні гравці посилили зусилля, щоб забезпечити постачання природного газу. «Шелл» виявила родовище природного газу в газових блоках на півдні Карибського басейну, повідомив її місцевий партнер, компанія Ecopetrol, 10 серпня. Eni також оголосила, що вона знайшла «значне відкриття газу» в блоці біля узбережжя Кіпру, де Eni повністю 22 серпня компанія повідомила, що лондонська компанія Energean оголосила про відкриття нового газового родовища біля узбережжя Ізраїлю в травні.

Джерело: https://www.fdiintelligence.com/