Ведення бізнесу
Якон, рослина малознайома фермерам України. Однак саме її вже досить давно називають овочем 21 століття і зараховують, ледь не до стратегічного продукту майбутнього. До того ж багато років саме якон є звичним овочем в Новій Зеландії, США, Ірані, Японії і Кореї, країнах Південної Європи, зазначається на порталі SEEDS.
Якон – родич соняшника і топінамбура. Найцінніше у цій культурі – вміст інуліну, який нормалізує рівень глюкози в крові. Якон має його аж 60%.
Кореневі бульби якона використовують як джерело фруктозного цукру, незамінного продукту дієтичного харчування при цукровому діабеті. У Бразилії якон навіть називають діабетичною картоплею.
За вмістом важливих для людського організму незамінних амінокислот якон перевершує кукурудзу, пшеницю і навіть сою.
Багато хто вважає, що соковитість, текстура й аромат якона – це щось середнє між свіжим яблуком, кавуном, динею і просто картоплею.
В Україні його поки вирощують мало, але в інтернет-магазинах вже досить активно торгують вкоріненими живцями якону, просять приблизно 70 грн за штуку.
Крім кореневих бульб, як напій може використовуватися сік якона, який при зберіганні стає солодшим і добре освіжає. Крім того, в їжу використовують молоді пагони якона.
Якон – красива, компактна, багаторічна трав’яниста рослина заввишки 2-2,5 метра, що розмножується насінням і кореневищами.
Ось тільки у нас кореневими бульбами якон розмножити неможливо, на них немає таких бруньок, як на бульбах картоплі. Реальний спосіб розмноження цієї рослини в середній смузі – отримання розсади з бруньок, що утворюються на кореневищах, які найкраще закладати на пророщування в лютому.
На кожній рослині якона розвивається до 25 кореневих бульб. Загальна маса кореневих бульб на одній рослині досягає до 3 кг. Збирання врожаю слід проводити на початку вересня, до настання заморозків.
Якщо дозволяє погода, то збирати якон можна навіть наприкінці вересня – початку жовтня. Урожайність кореневих бульб при цьому може збільшитися на 30- 50%. Кореневища і кореневі бульби зберігають окремо в ящиках або невеликих контейнерах в льохах з високою вологістю.
Бульби якона зберігаються 8-10 місяців, не втрачаючи тургору.
Цікаво, що м’ясисті бульби якона при збиранні не дуже смачні. Щоб вони стали солодкими смак, їх необхідно витримати на сонці або в теплому місці 3-4 дні до утворення зморшкуватої шкірки. Однак є рекомендації й більш тривалої витримки бульб на теплому повітрі – від 10 до 12 днів.
Джерело: www.seeds.org.ua