Японія союзник України №1 серед країн Азії

Японія та Україна підтримують міцні відносини з моменту здобуття незалежності України у 1991 році. Партнерство передбачає широку участь у дипломатії, економічному співробітництві та культурних обмінах. Японія послідовно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, а також робить значний внесок у розвиток України через інвестиції та економічне співробітництво в таких секторах, як інфраструктура, енергетика та технології.   

Від перших днів повномасштабної війни Уряд Японії надає необхідну Україні фінансову допомогу, яка спрямована на підтримку державного бюджету, на фінансування соціальної сфери та відновлення. Японія є очевидним лідером в Азії у захисті міжнародного права та людського життя. З лютого 2022 року офіційний Токіо надав Києву допомогу на понад $7 млрд, яка включає гуманітарні проєкти та військову техніку нелетального характеру.

За час повномасштабної війни Японія запровадила 19 пакетів санкцій проти рф. Наразі, до росії також заборонили експортувати дрони, літаки, космічні апарати та компоненти для них, корабельні та авіаційні двигуни, парашути, гальмівні системи літаків, електрообладнання, радіоапаратуру, оптичне, фотографічне та вимірювальне обладнання, алюміній та сталь.

Президент України Володимир Зеленський та Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда на саміті G7 підписали Угоду про підтримку України та співробітництво між Україною та урядом Японії. Угодою передбачено, що впродовж 2024 року Японія надасть Україні $4,5 млрд та підтримуватиме нашу державу протягом усього 10-річного строку дії угоди. Влада Японії визначила пріоритетні напрями надання допомоги Україні на цей рік та на перспективу. Серед них гуманітарна допомога, дистанційна медицина, розвиток інформаційних та інформаційно-комунікаційних технологій, біотехнології, розвиток сільського господарства та тваринництва.

Уряд України та Японське агентство міжнародного співробітництва започаткували Програму відновлення після надзвичайних ситуацій, яка передбачає реалізацію 19 проєктів на загальну суму близько $573 млн (грант). Програма спрямована на підтримку розвитку інфраструктури, зміцнення енергетичної системи, відновлення сільського господарства, охорони здоров’я та освіти шляхом закупівлі обладнання та матеріалів, необхідних для відновлення України.

Уряд Японії в рамках проєктів Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine) та «Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей» (HOPE) надав  Україні $118 млн на безповоротній основі. Залучене грантове фінансування від Уряду Японії складається з: $70 млн в рамках проєкту HEAL Ukraine спрямованих на підтримку державного бюджету, як відшкодування понесених видатків за програмою медичних гарантій. Ще $48,2 млн в рамках проєкту HOPE спрямовуються на відшкодування витрат державного бюджету, використаних на компенсаційні виплати власникам осель на ремонт у багатоквартирних та приватних будинках, які потребують дрібних та середніх ремонтів.

Також, до державного бюджету України надійшло $390 млн від Японії в рамках проєктів Світового банку, спрямованих на соціальний захист і відновлення сільського господарства. Фінансова допомога від Токіо складається із двох частин: грантової у розмірі $89,8 млн в межах проєкту «Екстрений проект надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України» (ARISE) та позика обсягом $300 млн в межах проєкту «Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності».

Японія виділить 15,8 мільярда єн ($106 млн) допомоги на підтримку відновлення України від наслідків війни в семи сферах, зокрема, на сільське господарство та утилізацію завалів, відновлення інфраструктури та розмінування. Також Уряд Японії передав Україні 1 800 габіонів, які є захисними конструкціями для об’єктів критичної інфраструктури, з яких 320 вже доставлені.

Країна висхідного сонця передала Україні партію військової допомоги зі 101 транспортного засобу, це армійські позашляховики Toyota HMV, Mitsubishi Type 73 Kogata та гусеничні інженерні машини PC-065B. Також, японська влада виділила Україні $37 млн на системи для виявлення дронів.

Сполучені Штати разом з Японією розробили нову схему передачі озброєння, більш відому як «Токоретон», яка допоможе Україні отримати додаткові можливості у забезпечені протиповітряної оборони та потенційно розширити можливості за допомогою іншої зброї. Насамперед США планують домовитись про закупівлю японського озброєння, яке виготовляється всередині країни за американською ліцензією. Оскільки японська компанія Mitsubishi Heavy Industries є єдиним закордонним виробником ракет MIM-104 до зенітно-ракетних комплексів Patriot, експорт ракет до США збільшить їх кількість, що дозволить Вашингтону забезпечити Україну додатковими боєприпасами. Окремо слід відзначити, що Японія також є виробником артилерійських 155-мм боєприпасів L15A1 за британською ліцензією, і в перспективі може приєднатися до інших країн, які надають допомогу Україні.

Укрзалізниця отримала першу партію з 25 тис. тонн рейок від японського агентства міжнародного співробітництва (JICA). Нові рейки прокладуть на напрямках: Київ — Львів, Київ — Одеса, Київ — Ужгород, Київ — Дніпро. Крім того, до кінця 2024 – початку 2025 року японський уряд ще передасть 11 одиниць будівельної та навантажувально-розвантажувальної техніки.

Уряд Японії надав ЮНІСЕФ додаткові $1,3 млн для розширення гуманітарної діяльності з підтримки людей, які постраждали внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС. Це щедрий внесок у роботу ЮНІСЕФ з надання населенню постраждалих громад доступу до води, гігієни та санітарії, а також із захисту дітей у Херсоні, Кривому Розі, Марганці, Нікополі, Покрові, Апостоловому, Зеленодольську та в інших уражених районах.

Завдяки японській системі міжнародного співробітництва (JICS) у рамах підписаної грантової угоди між урядом України та Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) Дніпропетровська область отримала 218 генераторів потужністю від 10 кВт до 1мВт. Більшість із них на 50 кВт. 30 % із отриманих генераторів вже встановили на об’єктах теплопостачання.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Незважаючи на падіння експорту ще на 20% у 2023 році через військову агресію рф проти України, Японія є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2023 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області склав $291 тис. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у японських споживачів є вироби зі шкіри, готові текстильні вироби, іграшки, чорні метали тощо.

Експортні операції здійснювали 4 підприємства з Дніпропетровської області, це металургійного комплексу та торговельні компанії.

Імпорт товарів з Японії у Дніпропетровську область складав $19,6 млн та залишився на рівні 2022 року. Дніпропетровщина традиційно купувала: машини та обладнання, каучук, гуму, засоби наземного транспорту, різноманітну хімічну продукцію, інше.

Імпортні операції здійснювали 180  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, металургійні, переробні та машинобудівні  підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел