Ведення бізнесу
Згідно з Меморандумом про взаєморозуміння, підписаним у липні з Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій (UANIPIO), Європейська агенція інтелектуальної власності (EUIPO) надаватиме різноманітну підтримку Україні, щоб сприяти її інтеграції в систему інтелектуальної власності ЄС. Про домовленість щодо реалізації конкретних заходів було оголошено під час візиту до Києва делегації ЄС, яку очолював виконавчий директор EUIPO Жоао Неграу, 23-24 жовтня.
23 жовтня пан Неграу та Олена Орлюк, директорка офісу UANIPIO при Кабінеті Міністрів у Києві, підписали дворічний план. Пан Неграу також мав можливість обговорити пріоритети та останні зміни в сфері прав інтелектуальної власності в Україні (як країні-кандидаті на вступ до ЄС) з Юлією Свириденко, Першою віце-прем’єр-міністеркою та Міністеркою економіки України.
Згідно з угодою, українське відомство отримуватиме підтримку від EUIPO у питаннях, пов’язаних з товарними знаками та зразками, включаючи захист прав інтелектуальної власності.
Зобов’язання підтримувати України
На зустрічі у Києві були присутні представники EUIPO, UANIPIO, Європейських відомств з інтелектуальної власності Естонії, Латвії, Литви і Польщі та Державного агентства з інтелектуальної власності Молдови (AGEPI). Метою зустрічі було зміцнення співпраці між EUIPO, національними відомствами з інтелектуальної власності країн-членів ЄС, AGEPI та UANIPIO. Це також було нагодою обмінятися думками про те, як підтримати зусилля UANIPIO та української спільноти інтелектуальної власності, щоб прокласти шлях до майбутнього вступу до ЄС та приєднання до Мережі інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPN), що складається з EUIPO та національних відомств з інтелектуальної власності країн-членів ЄС.
Погоджений робочий план на 2024-2025 роки відповідає Меморандуму про взаєморозуміння, що був ухвалений в Женеві в липні 2023 року. За словами пана Неграу, погоджені заходи демонструють зобов’язання EUIPO підтримувати України:
«Робочий план, який був узгоджений сьогодні в Києві, не просто підкреслює зобов’язання EUIPO та національних офісів країн-членів ЄС підтримувати наших українських партнерів перед вступу до ЄС. Він також посилює нашу роль як ефективного партнера України в діалозі з європейськими партнери».
Залучення іноземних інвестицій та переваги для українського бізнесу
Робочий план на 2024-2025 роки дозволить українському офісу UANIPIO скористатися підтримкою ЄС у кількох сферах, пов’язаних із захистом й управлінням правами інтелектуальної власності. Україна зможе користуватись перевагами інструментів управління для проведення експертизи, підтримкою в гармонізації практики реєстрації та експертизи торгових марок і зразків із практикою експертизи ЄС, можливістю навчання персоналу та співпраці.
План також включає такі заходи, як взаємний обмін інформацією про дослідження, пов’язані з впливом інтелектуальної власності на економіку, а також правоохоронні заходи та заходи по боротьбі з шахрайством. Крім того, це відкриває шлях для включення даних про українські торговельні марки та зразки до баз даних EUIPO, що є найбільшими у світі та містять понад 115 мільйонів торгових марок і понад 20 мільйонів зразків із п’яти континентів.
Очікується, що впровадження інструментів і практик щодо прав інтелектуальної власності EUIPO та відомств інтелектуальної власності ЄС залучить іноземні інвестиції та допоможе українським підприємствам працювати за кордоном.
Робочий план доповнюватиме діалог між Україною та ЄС з питань інтелектуальної власності. Цей діалог оцінює прогрес у реформуванні сфери інтелектуальної власності з метою впровадження амбітних положень щодо прав інтелектуальної власності для майбутнього членства в ЄС.
У рамках більш масштабної діяльності ЄС, що проводиться задля поглиблення інтеграції UANIPIO в систему інтелектуальної власності ЄС, також обговорюється регіональний проєкт співпраці в галузі інтелектуальної власності за участю України, Молдови та Грузії.
Інтеграція України до порядку денного ЄС
У 2022 році EUIPO вжила заходів для надання підтримки українським власникам торгових марок і зразків та захисту їх прав інтелектуальної власності в ЄС, продовжуючи технічну роботу та співпрацю з українськими інституціями інтелектуальної власності.
Робочий план також ґрунтується на новаторській угоді досягнутій у лютому 2023 року між Європейською Комісією та Україною, яка дозволяє останній брати участь у діяльності, що фінансується Європейським Союзом у рамках Програми єдиного ринку.
У червні 2023 року Фонд EUIPO та Фонд малого та середнього бізнесу Європейської Комісії було розширено для підтримки українських підприємств, надаючи їм доступ до фінансування для подання заявок на права інтелектуальної власності, як-от торговельні марки, зразки, сорти рослин або патенти. Україна є єдиною країною з-поза меж ЄС, яка має доступ до Фонду малого та середнього бізнесу, тому EUIPO докладає всіх зусиль, щоб розширити переваги Фонду для якомога більшої кількості українських компаній.