Євробарометр: Європейці визначили оборонну та енергетичну автономію ключовими пріоритетами на 2022 рік

Flag of European Union with silhouette of people

Оприлюднене 15 червня дослідження «Євробарометр» показує, що європейські громадяни масово підтримують спільну політику безпеки та оборони й очікують, що ЄС поетапно припинить свою залежність від російських джерел енергії. Опитування також підтверджує велику підтримку дій ЄС у відповідь на російську агресію проти України.

Дії ЄС у відповідь на вторгнення Росії в Україну – Згідно з результатами, опублікованими 5 травня у віснику Flash Eurobarometer, це опитування підтверджує, що більшість європейців (59%) задоволені діями ЄС у відповідь на вторгнення Росії в Україну і реакцією їхнього власного уряду (57%). Найбільшу підтримку мають гуманітарні заходи (93%), за ними – прийом у ЄС українців, які рятуються від війни (91%).  80% підтримують економічні санкції проти російського уряду, компаній і фізичних осіб, а 70% – фінансування надання і постачання військової техніки в Україну.

Оборона і безпека – переважна більшість громадян ЄС (81%) виступають за спільну політику оборони й безпеки між державами-членами ЄС, тоді як у кожній країні принаймні дві третини респондентів підтримують цю точку зору. Крім того, 93% погоджуються з тим, що країни-члени повинні діяти спільно, коли йдеться про захист території ЄС, а 85% вважають, що співпраця в оборонних питаннях на рівні ЄС має бути посилена.

Енергетична автономія – «Євробарометр» також демонструє широку підтримку цілей плану RePowerEU. На думку 87% респондентів, ЄС має якомога швидше зменшити свою залежність від російських джерел енергії. 80% згодні з тим, що енергетична політика може сприяти захисту стратегічних інтересів ЄС. 86% вважають, що скорочення імпорту нафти й газу та інвестування у відновлювані джерела енергії є важливим для нашої загальної безпеки, а 87% – що підвищення енергоефективності зробить нас менш залежними від виробників енергії поза межами ЄС. 85% хотіли б, щоб ЄС активно інвестував у відновлювані джерела енергії. 

Проблеми, пов’язані зі зміною клімату – 85% європейців вважають, що боротьба зі зміною клімату може сприяти поліпшенню їхнього власного здоров’я і добробуту, така ж частка вважає, що це може створити нові можливості для інновацій, інвестицій та робочих місць. Хоча 49% побоюються, що боротьба зі зміною клімату може завдати шкоди нашій економіці, проте 83% вважають, що це може сприяти зменшенню витрат, спричинених у майбутньому більшою екологічною шкодою. Крім того, 81% вважають, що у довгостроковій перспективі поновлювані джерела енергії можуть зменшити ціну, яку ми платимо за споживання енергії.

Основні пріоритети – «Євробарометр» показує, що з огляду на поточну ситуацію європейці вважають оборону і безпеку (34%), а також «досягнення ЄС і його країнами-членами більшої автономії в енергопостачанні» (26%)  найпріоритетнішими галузями на 2022 рік. Наступні, з невеликим відривом, –  розв’язання проблем, пов’язаних з економічною ситуацією (24%), довкіллям та зміною клімату (22%) і безробіттям (21%).

Пандемія коронавірусу – більшість респондентів задоволені тим, як ЄС впровадив стратегією вакцинації (58%), і тим, як їхній власний уряд втілив її (59%).

Для довідки. Дослідження «Спеціальний «Євробарометр» 526 – Ключові виклики нашого часу: ЄС у 2022 році» проводилося через особисте й онлайн опитування з 19 квітня до 16 травня 2022 року у 27 країнах-членах ЄС. Було проведено 26 578 опитувань у 27 країнах-членах ЄС.

Джерело: Delegation of the European Union to Ukraine