Європейська Комісія виділяє ще 10 мільйонів євро на підтримку дослідників з України в межах Horizon Europe

Комісія поповнила ще на 10 мільйонів євро бюджет ініціативи MSCA4Ukraine, створеної для підтримки дослідників, які змушені покинути Україну. Схема, в рамках програми  Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), підтримує дослідників-переселенців з початку російської агресії проти України.

Додаткове фінансування дозволить щонайменше ще 50-ом дослідникам безпечно продовжувати свою роботу над дослідницькими проєктами в університетах, компаніях, дослідницьких центрах та інших установах, розташованих в ЄС і країнах, що також працюють за програмою Horizon Europe. Програма розрахована на аспірантів та вчених з наукових ступенем, які були змушені рятуватися від війни в Україні. Фінансування також дозволить дослідникам отримати доступ до навчання, навичок і можливостей розвитку кар’єри. Спеціальна підтримка буде доступна для організацій, які приймають дослідників і тих стипендіатів, які переїжджають зі своїми сім’ями.

З моменту запуску програма стипендій MSCA4Ukraine підтримала 125 переміщених дослідників з України, які пройшли навчання та працювали в 21 країні.

Відібрані дослідники зможуть розпочати новий проєкт або продовжити свою попередню роботу, щоб здійснювати дослідження за будь-якою темою на вибір, включно з питаннями безпосередньо пов’язаними з допомогою Україні та її відновленням. Поточні стипендіати MSCA4Ukraine працюють над такими темами, як розслідування воєнних злочинів в Україні або вирішення проблем психічного здоров’я переміщених українок.

Ця схема є частиною ширшої підтримки ЄС України. Зокрема, у сфері досліджень та інновацій Україна бере участь у програмі Horizon Europe та Євратом без фінансового внеску. ЄС нещодавно відкрив офіс Horizon Europe у Києві та створив схему допомоги українським глибокотехнологічним компаніям у межах Європейської Ради Інновацій (EIC).

Євросоюз також запустив роботу громадського хабу в межах Європейського інституту інновацій і технологій (EIT) в Україні, який надасть українським дослідникам, що залишаються у своїй країні, доступ до партнерів, ринків, випробувальних стендів, тренінгів та інвестицій.

18 та 19 квітня науковці MSCA4Ukraine виступатимуть зі своїми відгуками на щорічній конференції Marie Skłodowska-Curie Actions на тему кар’єри дослідників, організованої за сприяння головування Бельгії у Раді ЄС.

Наступні кроки

Очікується, що наступний конкурс MSCA4Ukraine буде оголошено в травні 2024 року, що дозволить відібраним дослідникам розпочати стажування на початку 2025 року. Першим кроком для дослідників, які бажають подати заявку, є підготовка заявки разом із потенційною організацією, яка потім подасть пропозицію від імені дослідника.

Необхідна інформація для потенційних організацій, які будуть приймати стипендіатів, буде надана одразу після публікації заявки про початок конкурсу.

Контекст

MSCA4Ukraine є частиною ширшої відповіді ЄС на вторгнення Росії в Україну.  Програма MSCA4Ukraine, яка входить до Horizon Europe, була уперше запущена у вересні 2022 року з початковим бюджетом у 25 мільйонів євро від Marie Skłodowska-Curie Actions. Ця програма є спеціальною схемою Комісії для підтримки переміщених дослідників з України, що дозволяє їм безпечно продовжувати свою роботу в Європі. Програма MSCA4Ukraine буде відкрита для громадян України, осіб без громадянства та громадян третіх країн, для яких основним місцем проживання до 24 лютого 2022 року була Україна.

Ініціатива також має на меті допомогти захистити систему досліджень та інновацій в Україні та свободу наукових досліджень загалом.

Відібраних дослідників заохочують до співпраці зі своїми колегами в Україні,  зміцнюючи у такий спосіб співпрацю та інтеграцію між науковими спільнотами України та ЄС. Підтримка цієї кооперації також сприятиме їхньому поверненню та реінтеграції в Україну, коли це дозволять обставини. Хоча дослідники, які отримають стипендію, можуть вільно обирати тему дослідження, значна кількість стипендіатів вирішила працювати над питаннями, безпосередньо, пов’язаними з допомогою Україні.

Програмою MSCA4Ukraine управляє група організацій,  мають досвід підтримки дослідників у групі ризику. До її складу входять мережа Scholars at Risk Europe (Університет Мейнута, Ірландія), Фонд Александра фон Гумбольдта в Німеччині та Європейська асоціація університетів. Ці організації також беруть участь у проєкті підтримки дослідників із групи ризику InspirEurope+, що також фінансується MSCA.

Для отримання додаткової інформації

Цитата

Завдяки фінансуванню Horizon Europe дослідники, яким довелося рятуватися від війни в Україні, можуть продовжувати свою роботу. Ця успішна схема MSCA є одним із способів, через який ми надаємо відчутну підтримку українській дослідницькій та інноваційній спільноті. Допомога українським дослідникам та науковцям є важливою як зараз, так і для майбутнього.

Іліана Іванова, Комісарка ЄС з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді

Джерело: Представництво Європейського Союзу в Україні