Загроза ядерної небезпеки

На Запорізькій атомній електростанції у ніч на 4 березня військовими силами Російської Федерації здійснено обстріл майданчика Запорізької АЕС, внаслідок чого на території виникла пожежа.  Було потрапляння снаряду в перший енергоблок.Силами підрозділів ДСНС України пожежу на майданчику ліквідовано.

Через загрозу ядерної небезпеки, на станції вимагають, щоб війська РФ припинили вести вогонь з важкої техніки по блоках атомної станції в Енергодарі — найбільшої АЕС у Європі.

Наразі територія Запорізької атомної електростанції захоплена російськими військами, вони контролюють адмінбудівлі та прохід на станцію. Також 24 лютого російські військові захопили Чорнобильську атомну електростанцію.

Президент Зеленський  та голова Верховної Ради Стефанчук звернулися до світової спільноти із закликом допомогти уникнути ядерної катастрофи, що відтепер загрожує всьому людству.

Ще 3 березня 2022 року Україна проінформувала Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про те, що велика кількість російських танків і піхоти «зробили прорив крізь блок-пост» до міста Енергодар, що знаходиться за кілька кілометрів від Запорізької атомної електростанції (АЕС), заявив Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі. Було також зазначено, що російські мотострілецькі війська прямують безпосередньо до майданчика найбільшої АЕС України, наголосивши при цьому, що ситуація є «критичною».

Генеральний директор Гроссі закликав до негайного припинення застосування сили в Енергодарі, а також звернувся із закликом до діючих там збройних сил утриматися від насильства поблизу АЕС. Він заявив, що МАГАТЕ продовжує вести консультації з Україною та іншими сторонами з метою надання країні максимальної можливої ​​допомоги у її прагненні підтримувати ядерну та фізичну ядерну безпеку за поточних складних умов.

Сьогодні Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) вирішило запустити у режимі цілодобової роботи Центр інцидентів та надзвичайних ситуацій через пожежу на Запорізькій АЕС, яку спричинили обстріли російських загарбників.

МАГАТЕ, широко відоме як міжнародна організація системи ООН, що діє під гаслом «Атом для миру та розвитку», виступає як міжнародний центр співробітництва в ядерній галузі. Спільно зі своїми державами-членами та численними партнерами по всьому світу Агентство веде роботу щодо сприяння безпечному, надійному та мирному використанню ядерних технологій.