Заява глав держав та урядів держав-членів НАТО

Брюссель, 24 березня 2022

Ми, глави держав та урядів 30 союзників НАТО, зустрілися сьогодні з метою розглянути питання агресії Росії проти України – найбільшої загрози євроатлантичній безпеці протягом десятиліть. Війна Росії проти України знищила мир у Європі та спричиняє величезні людські страждання і руйнування.

Ми засуджуємо всім можливим найрішучим чином російське вторгнення в Україну. Ми закликаємо Президента Путіна негайно припинити війну та вивести збройні сили з України, та закликаємо Білорусь припинити її співучасть, відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Агресія проти України», що була прийнята 2 березня 2022 року. Росія має виконати рішення Міжнародного суду ООН від 16 березня та негайно припинити військові операції. Російський напад на Україну загрожує глобальній безпеці. Російське порушення міжнародних норм робить світ менш безпечним. Нагнітаюча риторика Президента Путіна є безвідповідальною та дестабілізуючою.

Українці надихають світ своїм героїчним протистоянням російській жорстокій захватницькій війні. Ми рішучо засуджуємо спустошливі атаки Росії проти цивільних, включаючи жінок, дітей, людей, що знаходяться у вразливій ситуації. Ми будемо працювати з рештою міжнародної спільноти аби притягнути до відповідальності винних у порушенні гуманітарного та міжнародного права, включаючи військові злочини. Ми глибоко стурбовані збільшенням ризику сексуальних злочинів та торгівлі людьми. Ми наполегливо рекомендуємо Росії дозволити безпечний та безперешкодний гуманітарний доступ та безпечні коридори для цивільних та доступ гуманітарної допомоги до Маріуполя та інших міст, які знаходяться в облозі. Ми також засуджуємо атаки проти цивільної інфраструктури, включаючи ті, що націлені проти ядерних електростанцій. Ми будемо продовжувати викривати російську брехню щодо її нападу на Україну, і ми стурбовані, що Росія продовжує фабрикувати наративи або може вдатися до операцій «під прапором прикриття» аби підготувати підґрунтя для подальшої ескалації, у тому числі проти цивільного населення України. Будь-яке застосування Росією хімічної чи біологічної зброї буде неприйнятним і призведе до сурових наслідків.

Росія має продемонструвати, що вона серйозно налаштована на переговори шляхом негайного запровадження режиму припинення вогню. Ми закликаємо Росію конструктивно залучитися до переговорів з Україною для досягнення конкретних результатів, починаючи із запровадження сталого режиму припинення вогню та просування до повного виведення військ з української території. Російська триваюча агресія під час проведення переговорів є огидною тактикою. Ми підтримуємо зусилля України з метою досягти миру та ті дипломатичні зусилля, до яких вдаються союзники, аби змусити Росію припинити війну та зупинити людські страждання.

Ми висловлюємо повну солідарність з Президентом Зеленським, урядом України та сміливими українськими громадянами, котрі захищають свою батьківщину. Ми вшановуємо всіх, хто був убитий, поранений або переміщений внаслідок російської агресії, та їхні родини. Ми підтверджуємо нашу незмінну підтримку незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, що поширюється також на її територіальні води.

Україна має гарантоване Статутом ООН право на самооборону. Починаючи з 2014 року ми надаємо Україні масштабну підтримку задля реалізації цього права. Ми тренуємо Збройні Сили України, збільшуючи їх військові можливості й спроможності, посилюючи їх стійкість. Союзники посилюють свою підтримку та будуть продовжувати та далі надавати політичну і практичну підтримку Україні, оскільки вона продовжує захищатися. Союзники НАТО також продовжать надавати підтримку у таких сферах, як кібербезпека, захист від хімічної, біологічної, радіаційної та ядерної загроз. Союзники також надають значну гуманітарну підтримку та надають притулок мільйонам біженців. Міністри закордонних справ обговорюватимуть подальшу нашу підтримку Україні на своїй зустрічі у квітні.

Ми об’єднані у нашій відповіді Росії, яка намагається зруйнувати основи міжнародної безпеки та стабільності. Ми притягнемо Росію та Білорусь до відповідальності. Масовані санкції та важка політична ціна накладена на Росію з метою покласти край цій війні. Ми лишаємося рішучими у здійсненні скоординованого міжнародного тиску на Росію. Ми продовжимо тісну координацію з відповідними учасниками, а також міжнародними організаціями, включаючи Європейський союз. Трансатлантична координація є вирішальною для ефективної відповіді на поточну кризу.

Ми закликаємо всі держави, включаючи Китайську Народну Республіку, підтримати міжнародний правопорядок, включаючи принципи суверенітету та територіальної цілісності, як це визначено у Статуті ООН, втриматися від будь-якої підтримки військових зусиль Росії та утриматися від будь-яких дій, які б допомогли Росії обійти санкції. Ми занепокоєні нещодавніми публічними коментарями офіційних осіб Китаю та закликаємо Китай припинити розповсюдження фальшивих наративів Кремля, зокрема щодо війни та НАТО, та сприяти мирному вирішенню конфлікту.

Ми лишаємося відданими нашим основним принципам, які підтримують європейську та глобальну безпеку, та включать в себе право кожної держави вільно облаштовувати власне безпекове середовище без зовнішнього втручання. Ми підтверджуємо наші зобов’язання в рамках політики відкритих дверей відповідно до ст.10 Вашингтонського договору.

Ми надаємо індивідуальну підтримку партнерам, які потерпають від російських загроз та втручання, та збільшимо нашу допомогу з метою допомогти їм у протистоянні російському шкідливому впливу та посилення їх стійкості, яка базується на потребах наших партнерів та довготривалих програмах партнерства з цими країнами. У квітні міністри закордонних справ розглянуть конкретні пропозиції щодо збільшення підтримки цим партнерам.

Ми продовжимо робити всі необхідні кроки для захисту безпеки населення та кожного дюйму території наших країн. Наші зобов’язання відповідно до ст.5 Вашингтонського договору є непорушними.

У відповідь на дії Росії ми активізували наші оборонні плани, розгорнули Сили реагування НАТО і розмістили на нашому східному фланзі 40 000 військовослужбовців, а також значні повітряні та морські військові засоби під прямим командуванням НАТО, за підтримки національних сил розгортання. Ми також започаткували чотири додаткові багатонаціональні батальйони в Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині. Ми схвалили усі кроки та рішення з метою забезпечення безпеки та оборони усіх Союзників в усіх сферах на основні 360-градусного підходу. Наші кроки залишаються превентивними, пропорційними та не спрямованими на ескалацію. Тепер ми будемо прискорювати трансформацію НАТО під впливом більш небезпечної стратегічної реальності, включаючи схвалення наступної Стратегічної концепції в Мадриді. Ми також зміцнимо нашу довгострокову позицію щодо стримування та оборони та ми будемо далі розвивати весь спектр сил готовності й засобів, необхідних для збереження надійності стримування та оборони. Ці кроки будуть підкріплені розширеною програмою навчань із постійним фокусом на колективній обороні та сумісності.

Ми підвищуємо стійкість наших суспільств і нашої інфраструктури, щоб протистояти шкідливому впливу Росії. Ми вдосконалюємо наші колективні кіберспроможності та захист, надаючи підтримку один одному у разі кібератак. Ми готові накладаючи витрати на тих, хто атакує нас у кіберпросторі, покращуючи обмін інформацією та ситуаційну обізнаність, підвищуючи цивільну готовність та зміцнюючи нашу здатність реагувати на дезінформацію. Ми також посилимо нашу готовність до хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних загроз. Ми приймемо подальші рішення з цією метою під час зустрічі в Мадриді.

Заходи, які ми вживаємо для забезпечення безпеки нашого Альянсу та євроатлантичного регіону, вимагатимуть достатніх ресурсів. Союзники значно збільшують свої видатки на оборону. Сьогодні ми погодилися прискорити наші зусилля для повного виконання наших зобов’язань щодо внесків до оборонних бюджетів. Відповідно до наших зобов’язань за ст. 3 Вашингтонського договору, ми будемо ще посилювати наші індивідуальні та колективні спроможності протистояти усім формам атак. На нашій зустрічі в Мадриді ми надамо додаткові плани як досягти цих зобов’язань.

Неспровокована війна Росії проти України є фундаментальним викликом цінностям і нормам, які принесли безпеку та процвітання всім на європейському континенті. Вибір президента Путіна напасти на Україну є стратегічною помилкою, що має серйозні наслідки для Росії, а також для російського народу. Ми залишаємося єдиними та рішучими у нашій готовності протистояти агресії Росії, допомагати уряду та народу України та захищати безпеку всіх союзників.