Зміцнення зовнішньоекономічних відносин між Грецькою Республікою та Дніпропетровщиною

Вже третій рік поспіль Афіни надають Україні гуманітарну, технічну та оборонну підтримку. З першого дня війни країна зайняла чітку принципову позицію та повністю підтримала Україну. Греція солідарна з країною, яка зазнала нападу, і всіляко підтримує Україну в її боротьбі за суверенітет та територіальну цілісність.

Греція передає Україні зброю для відсічі ворога, а саме зброю радянського виробництва, зокрема бронетехніку та артилерійські боєприпаси. Разом з тим країна за посередництвом Чехії передає Україні авіаційні ракети, артилерійські знаряддя і набої.

Загалом офіційно Греція поставила Україні 20 тис. 155-мм артилерійських снарядів, ракети Stinger та 40 бронетранспортерів БМП-1. В подальшому  Греція планує передаьизі складів своєї армії 70 американських 155-мм гаубиць М114А1.

Грецька Республіка збирається вивести з експлуатації 32 винищувачі F-16 Block-30. Питання їх можливої передачі Україні обговорюється. Надання цих винищувачів могло би значно підсилити українську авіацію та протиповітряну оборону.

Греція приєдналася до Коаліції країн, які готові допомогти Україні з розмінуванням території від російських мін. Основне завдання Коаліції – це допомога як у гуманітарному розмінуванні на звільнених територіях, так і в бойовому розмінуванні на лінії зіткнення.

Грецька Республіка має намір брати активну участь у післявоєнному відновленні України. В країні існує безліч компаній та організацій, що мають накопичений досвід і порівняльні переваги у сфері реконструкції. Наразі готується відправка чотирьох масивних трансформаторів, які перетворюють високовольтний постійний струм, що виробляється електростанціями, на нижчу змінну напругу.

Окрім військової допомоги, країна відправляє українцям гуманітарні вантажі. Консульство України в Салоніках у співпраці з громадою «Україно-грецька Ініціатива» організувало та направило в  Україну гуманітарну допомогу з ліками для Збройних сил України. Ліки були зібрані за допомогою грецької фармакологічної компанії «GIVMED», а також надані звичайними громадянами з невеликих містечок регіонів Північної Греції.  Також силами грецького Волонтерського центру «ΗΛΙΟΣ для українських мам та їхніх дітей міста Переа» в Україну було відправлено черговий гуманітарний вантаж. Це – речі, медичні прилади, а також 300 кг сочевиці, яка піде на спеціальну переробку продуктів на каші та імунні суміші.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Незважаючи на значне зниження обсягів експорту, зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $16,3 млн та збільшився на 19% в порівнянні з 2022 роком. Підприємства з Греції найбільш зацікавлені у чорних металах, зернових культурах, насінні і плодах олійних культур, м’ясі та їстівних субпродуктах  тощо.

42 підприємства Дніпропетровської області експортували свою продукцію на ринок Греції, це підприємства металургійного комплексу, АПК, машинобудівної та переробної промисловості.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Імпорт товарів з Греції в Дніпропетровську область збільшився майже тричі в порівнянні з 2022 роком та складав $53,8 млн.

48 підприємств імпортерів регіону найбільше купували грецькі товари, а саме: нафту і продукти її перегонки, їстівні плоди та горіхи, фармацевтичну продукцію,  жири та рослинні олії, готові продукти із зерна, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

 

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, фармацевтичні, харчові та переробні підприємства.

 

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел