Ведення бізнесу
Турецька Республіка, як і більшість мусульманських країн, офіційно дотримується нейтральної позиції відносно російсько-української війни. Проте, на відміну від Ірану, Сирії та інших окремих країн ісламського світу, нейтралітет Туреччини є позитивно маркованим для України. Про це свідчать закриття Анкарою проливів для проходу російських ВМС у Чорне море, ініціативи Туреччини з організації українсько-російського переговорного процесу, спонукання НАТО та ООН до більш рішучої підтримки України, а також визнання російських дій неспровокованою агресією. Поряд з цим, кризовий стан сучасної турецької економіки та енергетична залежність від рф не дозволяють Туреччині у повному обсязі підтримати антиросійські санкції і відмовитись від співробітництва з москвою у військовій сфері.
Туреччина дуже чітко заявила про те, що вона підтримує територіальну цілісність України. Країна не визнає російську анексію півострова, є учасницею Кримської платформи та підтримала більшість резолюцій ООН щодо України, а також Анкара надає потужну послідовну допомогу Україні.
Уряди України та Туреччини підписали угоду, яка передбачає співробітництво у сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузях. В рамках цієї угоди, Міноборони України й турецька оборонна компанія Baykar уклали договір про будівництво в Україні сервісного центру з ремонту безпілотників. Основними завданнями для майбутнього центру будуть обслуговування, ремонт та модернізація техніки. На базі нього проводитимуть навчання персоналу з експлуатації безпілотників компанії Baykar. Турецька компанія зацікавлена у поглибленій співпраці з Україною. Тому в майбутньому планує будувати низку таких центрів. Потенційно у мирний час вони можуть забезпечувати сервісні послуги для інших країн-експлуатантів систем Baykar в Європі.
В рамках зазначеного партнерства, на Київщині будується завод Baykar, який зможе виробляти близько 120 дронів щороку. Для завершення заводу потрібно близько 12 місяців. Далі компанія планує розпочати встановлення необхідного обладнання й створення організаційної структури. На ці проєкти компанія Baykar інвестує $100 млн.
Попри війну українські підприємства продовжують постачати авіаційні двигуни для турецьких літальних апаратів. Українські двигуни інтегруються у турецькі безпілотні літаки Bayraktar Kizilelma і Bayraktar Akinci та використовуються в ударних гелікоптерах ATAK-2 і багатоцільових T925. Також вони пропонуються для перспективного турецького винищувача 5-го покоління TF-X.
1 липня 2024 року Туреччина, Болгарія та Румунія розпочали спільні протимінні операції у Чорному морі, щоб підвищити безпеку судноплавства, зокрема, для українського експорту зерна. Ініціатива є першою великою спільною акцією чорноморських країн після повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року. Вона спрямована на знешкодження російських мін, що дрейфують у деяких районах Чорного моря внаслідок військової агресії.
Україна та Туреччина співпрацюватимуть у сфері реабілітації військових. Основним завданням співпраці є створення ефективного реабілітаційного простору за участі цивільних та військових закладів охорони здоров’я, соціальних служб та органів місцевого самоврядування.
Турецька Республіка готова допомогти Україні відновити енергетику після російських атак та сприяти нарощуванню потужностей розподіленої генерації, зокрема постачання необхідного обладнання та залучення технічної та експертної допомоги турецьких фахівців.
Туреччина ратифікувала угоду про вільну торгівлю з Україною, а Президент країни Реджеп Ердоган схвалив документ та додатки до нього. Варто зазначити, що угоду було підписано 3 лютого 2022 року, але Президент Ердоган схвалив угоду 1 серпня 2024 року. Обсяг двосторонньої торгівлі Туреччини та України у 2023 році становив $7,3 млрд. Очікується, що зона вільної торгівлі збільшить обсяги до $10 млрд за короткий період. Країни продовжуватимуть зміцнювати співпрацю і збільшувати взаємну торгівлю та інвестиції на основі спільних інтересів.
Туреччина є одним з головних зовнішньоторговельних партнерів регіону, та займає 3 місце серед експортерів, та 2 місце серед імпортерів країн світу. За результатами 2023 року обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $368,3 млн та збільшився у порівнянні з 2022 роком на 7,8%. Турецькі підприємства найбільш купують жири та рослинні олії, чорні метали та вироби з них, зернові культури тощо.
112 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на турецький ринок, це підприємства металургійного комплексу, харчові, машинобудівні та переробні компанії.
Імпорт товарів з Туреччини в Дніпропетровську область збільшився на 81,4% у порівнянні з 2022 роком та складав $496,8 млн.
605 підприємств імпортерів регіону купували чорні метали та вироби з них, нафту та продукти її перегонки, електричні машини, продукти неорганічної хімії тощо.
Імпортні операції переважно здійснювали підприємства металургійної, харчової, переробної промисловості та торговельні компанії.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел