Ведення бізнесу
Зняття заборони на вирощування в Україні ГМ зернових культур може призвести до втрати преміального ринку ЄС та Китаю, в яких досить жорстке регулювання обігу ГМ продукції. В цьому випадку втрати українських аграріїв та бюджету країни можуть скласти мільярди доларів США. Таку думку висловив президент української зернової асоціації Микола Горбачов.
Як нагадав М. Горбачов, законопроєкт, яким планується врегулювати вирощування та обіг ГМ продукції (реєстр. №5839 від 05.08.2021 р.), наразі знаходиться на розгляді у Верховній Раді України.
«Втім, цей документ несе кілька великих ризиків для нашої країни та зернової галузі загалом. Як завжди, проблема криється в деталях», – підкреслив експерт.
Зокрема, він нагадав, що Україна експортує близько 35% своєї зернової продукції до країн ЄС, де діє досить жорстка система регулювання обігу ГМ продукції, а її вирощування заборонено майже в усіх країнах Європи. Тому наразі, європейські країни-імпортери, вимагають від українських експортерів відповідні сертифікати відсутності ГМО в експортованому зерні. Така ж ситуація з жорстким регулюванням обігу продукції в Китаї, куди Україна теж експортує значну частину кукурудзи, ячменю та сої. Якщо взяти загалом ринки, то Україна 80−90% експорту кукурудзи, 90% експорту сої та 95% експорту ріпаку спрямовує до ЄС і КНР.
Також М. Горбачов зазначив, що в світі зерно з ГМО торгується з дисконтом в 10−20%, а то і більше. Окрім того, знайти покупця на таке зерно складно через небажання імпортерів купувати ГМ продукцію. Покупців на ГМ кукурудзу практично неможливо знайти. Є невеликі ніші для сої та ріпаку, зокрема останній дозволяють імпортувати для виробництва біопалива в ЄС.
«Таким чином, можна оцінити, що втрати тільки від нижчої ціни на ГМ продукцію можуть скласти близько $1,5-2 млрд, а у випадку неможливості реалізувати таку продукцію — втрати будуть ще більшими. Відтак, дозволивши вирощування ГМО в Україні, ми ризикуємо втратити два основні ринки збуту нашої зернової продукції. А втрата ринків збуту — це перевиробництво всередині країни, недоотримання валютної виручки і як наслідок втрати бюджету. Понад те, це може призвести до банкрутства багатьох виробників у зв’язку з перенасиченням внутрішнього ринку та відсутністю ринків реалізації ГМ продукції», – вважає президент УЗА.
Джерело: https://www.apk-inform.com/uk