Ведення бізнесу
Економіка України продовжує пристосовуватись до функціонування в умовах воєнного стану, що позначається на показниках зовнішньої торгівлі. За результатами 2023 року, обсяг зовнішньої торгівлі товарами Дніпропетровської області склав $9,1 млрд (9,1% від загального обсягу України). Сальдо зовнішньої торгівлі залишилось позитивним, хоч і зменшилось в порівнянні з минулим роком у 8 разів та склало $289,8 млн (за 2022 р. – $2299,2 млн).
Падіння товарообороту в річному вимірі становило 10,8%. До військової агресії та ракетних обстрілів ворогом промислових об’єктів, додалися блокування морської логістики та підрив Каховської ГЕС, що призвело до вимушеної зупинки підприємств ГМК, через руйнацію системи водопостачання. Відновлювальні роботи з водопостачання сприяли відновленню роботи підприємств, що позначилось на збільшенні обсягів експорту товарів. Так, товарообіг регіону за 4 квартал минулого року, у порівнянні з показниками 9 місяців 2023 року, продемонстрував зростання майже на 6%.
У 2023 році підприємства Дніпропетровської області експортували власної продукції на $4696,5 млн (13% експорту України). Зменшення обсягів експорту на 24,9 %, відбулося через зазначені вищі перешкоди та наявністю складнощів з постачанням сировини, високою собівартістю виробництва, зростанням цін на вантажні залізничні перевезення та високими цінами на енергоносії.
Найбільшу долю експорту склали чорні метали та вироби з них 40,8% ($1918 млн), а також мінеральні продукти 28,9% ($1356,7 млн).
Водночас спостерігається зростання обсягів експорту наступних видів товарів, в порівнянні з 2022 роком:
На відміну від експорту, обсяг імпорту товарів збільшилися на 11,1% до $4406,7 млн (6,9% від обсягу імпорту України), що свідчить про зростання світових цін на основні товари українського імпорту, зміни у самій товарній структурі, а також підвищення попиту деяких груп товарів, необхідних у воєнний час, таких як: літальні апарати, порох та вибухові речовини, інше.
Найбільш популярними серед вітчизняних споживачів залишаються чорні метали, мінеральні продукти, фармацевтична продукція, машини та обладнання.
У порівнянні з 2022 роком значно збільшились обсяги імпорту наступних видів товарів, а саме:
Зовнішньоторговельні операції проводились з партнерами зі 155 країн світу