Ведення бізнесу
Напевно, що кожен із нас, прогулюючись у садах, парках чи лісах, зустрічав чимало дерев горіха. Та чи замислювалися Ви колись, що саме це дерево може стати надійною інвестицією у Ваше майбутнє?
Представники ВГО «Українська Горіхова Асоціація» у цьому впевнені. Саме тому, 22 березня 2019 року у місті Львів відбулась конференція «Трамплін для стрибка в горіховий бізнес. Основні драйвери розвитку та перспективи горіхового бізнесу в Україні і в світі», до якої долучилися фахівці Дніпропетровського інвестиційного агентства (DIA).
Проаналізувавши презентації представників ВГО «Українська Горіхова Асоціація», ДУ «Офіс з просування експорту України», Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) та ПП «ІМПАК» (власники 80га горіхового саду), зупинимося на трьох основних моментах, які слід взяти до уваги при започаткуванні власного горіхового бізнесу.
Сучасний стан горіхової галузі. У світі існує лише 7% територій придатних для вирощування волоського горіху і українські землі входять в це відсоткове значення. У 2018 році загальна площа горіхових садів в Україні склала 21,2 тис га.
За словами Геннадія Юдіна, Віце-Президента ВГО «Українська Горіхова Асоціація» , у 2018 році Україна експортувала 41 тис. тон горіху (117 127,65$) та увійшла до ТОП-5 світових експортерів волоського горіху без шкарлупи, посівши лише 19 місце за його ціною.
Проблема полягає в тому, що імпортерів цікавить саме сертифікований сортовий горіх, а не дикорос, який зараз переважає в Україні. Через це, найактуальнішим стає створення в Україні садів сортового волоського горіху.
Державна та іноземна підтримка. У 2018 році 48 горіхових підприємств отримали компенсації від держави. В рамках встановленої програми компенсується 80% вартості саджанців, тож сума компенсації за один саджанець волоського горіха становить 330грн, а за один саджанець фундука 80 грн.
Ще дві можливості для підтримки розвитку горіхівництва існує завдяки Європейському банку реконструкції та розвитку. Перший напрям передбачає консалтингові послуги, а саме залучення консультантів для розвитку: стратегії, маркетингу, інформаційних технологій, системи якості, організаційного консультування, операційної ефективності, інженерних рішень, енергоефективності, управління фінансами. В рамках цього напрямку існують ініціативи: «Сприяння експорту» та «Жінки в бізнесі».
Другий напрямок – це фінансування (від 1 млн. євро), яке передбачає: кредитування для розвитку; пряме і непряме кредитування, вклад в статутний капітал; експертиза проекту ринкова, технічна, юридична
Перспективи. В Україні є можливості для створення нових сертифікованих горіхових садів та формування асоціацій горіхових підприємств, які разом матимуть змогу укладати масштабні контракти та експортувати великі партії українських горіхів у країни світу. Адже, як зазначає Дмитро Гриненко, керівник відділу продажів ПП «ІМПАК»: «У світі є великий попит на сертифікований український горіх, проте одна компанія не здатна забезпечити той обсяг, котрий необхідний світовим імпортерам».
Щодо країн, які є перспективними для експорту українського горіху, то застосовуючи скорингову модель дослідження, ДУ «Офіс з просування експорту України» провів аналіз 80-ти країн світу, задля визначення цих пріоритетних ринків у світі.
Фахівцями були детально проаналізовані три основні регіони: Європа, країни Близького Сходу та Північної Африки, країни Азії. У результаті виявлено, що у 1-ій групі лідерами є Німеччина, Італія та Нідерланди; у 2-ій групі Саудівська Аравія, Туреччина та ОАЕ; у 3-ій групі Індія, Корея та Малайзія. Таким чином, ці країни можна визначити як пріоритетні ринки для експорту українського волоського горіху.
Слід зазначити, що зараз у світі з’являється мода на здорове харчування. У зв’язку з чим, буде збільшуватись споживання горіхів та зростатиме попит на імпорт горіхів до країн світу. Наприклад, прогнозується, що до 2022 року в Індії відбудеться зростання споживання горіхів на 109,5%.
Отже, можна сміливо говорити про те, що горіховий бізнес має велике майбутнє і саме цей бізнес може стати Вашою надійною інвестицією в майбутнє.