Ведення бізнесу
На тлі протистояння України повномасштабній російській військовій агресії, Катар виступає за підтримку територіальної цілісності та суверенітету нашої держави. Доха неодноразово заявляла про необхідність дотримання міжнародного права та принципів Статуту ООН.
Хоча Катар офіційно не засудив російську агресію, його практичні кроки свідчать про підтримку України в гуманітарній та військовій сферах. Країна надає українцям значну гуманітарну підтримку та виступає посередником у вирішенні важливих питань, пов’язаних із війною проти росії.
У липні 2023 року Катар надав $100 млн на гуманітарні проєкти в Україні, зокрема у сферах медицини, освіти та розмінування, а також 50 стипендій для українських студентів для навчання в Катарському університеті.
З липня 2023 року Катар виступає посередником щодо репатріювання дітей до України. Країна активно сприяє поверненню українських дітей, незаконно депортованих до росії. За цей час вдалося повернути додому понад 50 українських дітей. У червні 2024 року президент України Володимир Зеленський відвідав Катар для переговорів з еміром шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані та висловив вдячність за допомогу в цьому питанні.
Разом з тим Держава Катар відіграє ключову роль у підтримці українських сімей, які постраждали від російської агресії, зокрема через організацію Програми оздоровлення та відновлення. Ця ініціатива спрямована на надання комплексної допомоги сім’ям, які возз’єдналися завдяки зусиллям Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в межах плану дій Президента України «Bring Kids Back UA». Основні аспекти Програми: забезпечення повного медичного обстеження для дітей та їхніх батьків або опікунів; надання психологічної допомоги та соціальної адаптації для подолання травматичного досвіду; організація заходів для ознайомлення з культурою та традиціями Катару, що сприяє розширенню світогляду та позитивним емоціям. Станом на квітень 2024 року, 16 українських дітей разом зі своїми батьками або законними опікунами вже скористалися цією програмою.
Окрім того Катар висловив готовність виступити посередником у процесі звільнення українських цивільних, незаконно утримуваних на тимчасово окупованих територіях та в росії.
Арабська країна також підтримує гуманітарну програму «Зерно з України» та виділила $20 млн на її реалізацію. Ця ініціатива була започаткована Україною для постачання продовольства в країни, що потерпають від голоду, зокрема в Африку та Азію. Програма діє в межах Чорноморської зернової ініціативи і спрямована на забезпечення глобальної продовольчої безпеки. Катар є одним із ключових партнерів, поряд із ЄС, США, Німеччиною та іншими країнами, що підтримують цю ініціативу.
Керівництво близькосхідної країни передасть Україні 12 із 24 своїх гусеничних самохідних гаубиць Panzerhaubitze 2000, вартістю понад $150 млн, замінивши їх на нові артилерійські системи RCH 155, придбані у Німеччини. Передача Україні цих систем істотно посилить артилерійську міць України завдяки передовим характеристикам — високої скорострільності, точності наведення і далекобійності.
Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Катаром демонструє зростаючий рівень партнерських відносин.
За результатами 2023 року обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області у Катар складав $7,6 млн та збільшився на 38,2% у порівнянні з 2022 роком. Підприємства Катару найбільш купували вироби з чорних металів, жири та рослинні олії, їстівні плоди та горіхи тощо. Доля області складає 33,6% від загальноукраїнського експорту в Катар.
6 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на катарський ринок, це підприємства АПК, легкої промисловості та металургійного комплексу.
Імпорт товарів з Катару в Дніпропетровську область збільшився на 35,5% у порівнянні з 2022 роком та складав $4,2 млн. Доля регіону в загальноукраїнському імпорті з Катару складає 12,4%.
4 підприємства імпортера регіону купували пластмаси та полімерні матеріали, продукти неорганічної хімії та машини і обладнання.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел