Зростаючі зовнішньоторговельні відносини між Республікою Албанія та Дніпропетровщиною

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Албанія активно підтримує українців, надаючи військову та гуманітарну допомогу. Республіка Албанія  найрішучіше засуджує неспровоковану, невиправдану та незаконну повномасштабну агресивну війну росії проти України, та непохитна у своїй підтримці незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України.

Албанія зробила значні військові внески в Україну як на двосторонньому рівні, так і в межах багатосторонніх форматів, і продовжуватиме задовольняти найбільш нагальні та невідкладні потреби України для зміцнення її безпекового потенціалу.

Республіка Албанія підтримала Спільну декларацію про підтримку України від 12 липня 2023 року, ухвалену країнами «Групи семи» та ЄС на полях саміту НАТО у Вільнюсі, а також Український договір, презентований і схвалений 11 липня 2024 року на полях саміту НАТО у Вашингтоні, округ Колумбія.

У січні 2025 року під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Албанії Еді Рама підписали угоду про довгострокове співробітництво та підтримку, розраховану на 10 років. Ця угода передбачає продовження надання Албанією військової та гуманітарної допомоги Україні протягом усього десятирічного періоду.

Також обидві країни домовилися про поглиблення оборонно-промислової співпраці, включаючи спільне виробництво з локалізацією в Україні. Албанія шукатиме всі можливі способи надання подальшої безпекової та оборонної підтримки, зосереджуючись на найбільш нагальних потребах України та сприяючи підвищенню її оперативної сумісності з євроатлантичними партнерами.

Разом з тим Тірана зробить внесок у коаліцію винищувачів, забезпечуючи мовну підготовку українських пілотів та технічного персоналу англійською мовою. Крім того, сприятиме тренуванням українських військових у багатосторонніх форматах, реалізовуватиме програми підготовки тренерів.

Албанія підтримує відновлення, відбудову та модернізацію України, зокрема у сферах переходу на «зелену» енергію, цифровізації, телекомунікації, енергоефективності, технічної допомоги, освіти та обміну знаннями, управління державними фінансами та центрального банку, переробки відходів, очищення води, відновлення природного середовища, будівництва, планування та інфраструктури з використанням інноваційних і гендерно чутливих підходів.

У 2023 році Україна та Албанія значно посилили своє зовнішньоекономічне співробітництво, збільшивши показники зовнішньої торгівлі на 18% у порівнянні з 2022 роком.  Албанські підприємства найбільш зацікавлені у агропродукції: жирах та рослинній олії, зернових культурах, м’ясній та молочній продукції. Українські підприємства купують електричні машини, вироби з чорних металів, овочі, горіхи та їстівні плоди.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом для Дніпропетровської області. Незважаючи на невеликі обсяги зовнішньої торгівлі з Республікою Албанія, зазначена держава є перспективним торговельним партнером області.

Імпорт товарів з Албанії у Дніпропетровську область збільшився у 2,2 рази у порівнянні з 2022 роком та складав $1,2 млн. 10 підприємств імпортерів регіону найбільше купували албанські товари, а саме: різноманітну хімічну продукцію, їстівні плоди та горіхи, овочі, чорні метали, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали металургійні, торговельні, харчові та переробні підприємства.

Албанські підприємства найбільш купують скло та вироби зі скла, мило та миючі засоби, пластмаси та полімерні матеріали, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $191,1 тис. та збільшився у порівнянні з 2022 роком на 94%.

3 підприємства Дніпропетровської області експортували свою продукцію на албанський ринок, це підприємства переробної промисловості.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел