Ведення бізнесу
28 квітня в інноваційному центрі SPACE HUB відбулася зустріч команди EGAP Dnipro з представниками регіональної влади.
На зустрічі були присутні представники Департаменту освіти і науки Дніпропетровської ОДА, Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА, Управління капітального будівництва Дніпропетровської ОДА, Головного управління статистики Дніпропетровської області, Головного управління ДФС Дніпропетровської області.
Під час заходу чиновники ознайомилися з програмою EGAP, а також висловили свої думки з приводу розвитку та впровадження інструментів електронної демократії, окреслили коло проблем, які заважають просуванню е-сервісів та е-демократії в Україні.
Серед основних проблем було виділено відсутність єдиної бази документів для всіх державних органів, неопрацьовані стандарти оформлення даних, недостатнє фінансування, а також недосконалість законодавчої бази.
«У нас немає єдиної та уніфікованої системи даних, якою б могли користуватися всі державні служби. Часто відомості в різних реєстрах не збігаються або не відповідають дійсності. Відповідно щоразу під час різноманітних перевірок громадяни разом із чиновниками витрачають тони паперу, щоб відтворити ту інформацію, яка по суті має бути у вільному доступі», – зазначила член обласної громадської екологічної ради при ОДА Лампіка Тетяна.
«Проблема усіх е-послуг полягає в тому, що, насправді, громадянам не потрібно отримувати довідки – їм потрібно отримати конкретний результат від держави, остаточний документ. Для цього в нашій державі було створено гарну ініціативу «Єдине вікно», але, на жаль, цей проект адекватно не працює», – додав Олександр Лещенко, начальник управління ІТ-департаменту Державної фіскальної служби.
«Ще одна важлива проблема – закон про захист персональних даних протирічить за своєю суттю закону про доступ до публічних даних», – продовжив свою думку Олександр Лещенко. «Громадяни мають визначитися: якщо вони хочуть мати доступ до відкритих даних, то мають бути готові відкрити дані про себе».
Тим не менш представники органів влади запевнили, що вони намагаються активно користуватися новітніми технологіями і завжди відкриті до діалогу.
Заступник начальника управління освіти і науки Шумік Ірина розказала про свій досвід використання електронних сервісів. «Ми активно користуємося різними електронними послугами: Єдиною державною електронною базою з питань освіти (inforesurs.gov.ua), соціальними мережами, створюємо власний сайт (department.osvita-dnepr.com), нещодавно спробували використовувати з колегами пошту gmail та користуватися інструментами google. Також намагалися перевести в електронний вигляд видачу ліцензій на здійснення освітньої діяльності за допомогою порталу iGov, але цей проект призупинено, бо поки на законодавчому рівні не вирішено, хто саме має видавати ці ліцензії».
«Якщо говорити загалом про сферу освіти в Україні, то варто сказати, що вже реалізовано багато проектів, які значно спрощують життя. Для прикладу можна згадати електронні черги в дитячий садочок (reg.isuo.org), освітній портал (osvita.gov.ua), електронний щоденник (shodennik.ua), електронну атестацію працівників освіти (at.isuo.org)», – підсумувала вона.
Представник фіскальної служби Олександр Лещенко теж вказав, що їх організація активно впроваджує і використовує новітні технології. «Зараз ми надаємо наступні послуги в електронному вигляді: інформацію про благонадійність партнера, інформацію про себе (за допомогою послуги персональний кабінет), видаємо електронні підписи, а також разом з iGov перевели в електронний вигляд декілька послуг».
Більшість учасників дискусії наголосили, що чи не найважливішою проблемою впровадження е-демократії та е-послуг є відсутність нормального фінансування. Через це спостерігається велика плинність кадрів, а для тих працівників, що все ще лишаються працювати, не створено умов для нормальної діяльності.
«На жаль, складно говорити про рух у напрямку новітніх технологій, оскільки наші департаменти не забезпечені елементарними умовами для такого роду роботи. У нас в кабінетах немає роутерів, комп’ютери вже давно дали збій (іноді навіть доводиться привозити свій ноутбук із дому), або ж елементарно виходять з ладу мишки та клавіатури. В таких умовах складно говорити про впровадження якихось нових інструментів».
В результаті зустрічі команда EGAP Dnipro домовилася з представниками влади, що буде залучати учасників заходу до розробки інструментів електронної демократії, чиновники зі свого боку пообіцяли сприяти їх впровадженню.
Нагадаємо, що EGAP – це програма, яка спрямована на покращення взаємодії між органами державної влади та громадянами України за допомогою використання новітніх технологій. Програма реалізується Фондом Східна Європа та Державним агентством з питань електронного урядування за підтримки Швейцарської Конфедерації. У Дніпропетровській області проектом EGAP спільно займаються центр інновацій SPACE HUB, бізнес акселератор FeelGoodLabs та регіональний бізнес-інкубатор InnovationBOX.