Ведення бізнесу
Верховна Рада 12 травня прийняла за основу законопроєкт №5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого та середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність».
Законопроєкт розроблено на виконання рішення Національної Ради Реформ при Президентові України від 19 березня 2021 р. громадською організацією «Офіс простих рішень та результатів» спільно з народними депутатами, бізнес-асоціаціями «Українська Рада Бізнесу» та «Союз Українських Підприємців» та за технічної підтримки експертів програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» для врегулювання проблем, які потребують негайного вирішення.
В Україні хочуть послабити вимоги до роботодавців щодо дотримання Кодексу законів про працю (КЗпП). Ті підприємства, на яких працевлаштовано до 250 працівників, матимуть змогу домовлятися з ними про індивідуальні умови роботи, навіть якщо такі погіршуватимуть становище робітника у порівнянні з нормами Кодексу. Індивідуальні умови у договорах можна буде складати також усім підприємцям із працівниками, зарплата яких перевищує 8 мінімалок.
Прихильники ініціативи аргументують необхідність її прийняття тим, що жорсткі вимоги вітчизняного трудового законодавства заважають як розвитку бізнесу, так і побічно порушують права самих працівників – адже підприємці, які не можуть виконати умови КЗпП, уникають офіційного працевлаштування. Лібералізація цієї сфери призведе до виходу з тіні значної частини ринку праці, розраховують автори ідеї.
Противники реформи побоюються, що в тому випадку, якщо законопроєкт стане законом, його норми на практиці призведуть до дискримінації працівників, яким, зважаючи на їхню фактичну нерівноправність стосовно роботодавця, можна буде нав’язати й більш тривалий робочий день, і меншу від гарантованої законом заробітну плату.
Хоча в самому документі зазначається, що при складанні індивідуальних угод повинні враховуватися чинні законодавчі вимоги перед, наприклад, мінімальним рівнем оплати та кількістю відпускних днів на рік.
Важливість законопроєкту
Проєктом Закону передбачається внести зміни й доповнення до:
Загалом прийняття та реалізація норм законопроєкту має:
Водночас варто зауважити, що вкотре, при внесенні змін, не береться до уваги важливість прийняття Кодексу законів про працю в новій редакції.
Перспективні зміни у регулюванні трудових відносин
Вводиться для трудових відносин між:
Договірний режим регулювання трудових відносин (далі договірний режим) – це можливість визначення безпосередньо трудовим договором індивідуальних умов праці працівника. Договірний режим може на добровільних засадах застосовуватися у відносинах між працівниками та роботодавцями, які мають право на його використання.
Конкретний період надання щорічних відпусток узгоджується між працівником та роботодавцем.
Отже, прямої вимоги щодо ведення документації з питань, які врегульовані трудовим договором, суб’єктами господарювання законодавством не передбачено.
Уточнюється порядок здійснення окремих повноважень виборним органом первинної профспілкової організації в умовах договірного режиму (ст. 38). Наприклад, згода виборного органу первинної профспілкової організації на розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з працівником, який є членом діючої на підприємстві профспілки, не вимагається, якщо така умова передбачена трудовим договором.
Джерело: https://ubr.ua